Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Kritika zaradi nove lovske zakonodaje

26.03.2020 / alpMedia
Ko so si interesi lovstva in varstva vrst navzkriž: nekatere alpske države in regije pripravljajo novo zakonsko ureditev za področje lova na divje živali, kar pa je že sprožilo številne kritike.
Image caption:
Različni pogledi - v številnih alpskih državah potekajo pogajanja o spremembi lovske zakonodaje.

Velike divje zveri, kot sta volk in medved, so povsod v Alpah zavarovane vrste. V Švici je sprememba lovske zakonodaje že poskrbela za številne kritike naravovarstvenih organizacij. Te so proti načrtovanim spremembam na začetku leta zbrale že več kot 100.000 podpisov. Zakon je zasnovan enostransko in gre na roke lovcem, po trdnem prepričanju naravovarstvene organizacije Pro Natura pa ruši tudi ravnovesje med lovstvom in varstvom vrst. Novi zakon naj bi omogočal odstrel strogo zavarovanih živali, denimo volkov, četudi ti niso povzročili škode.

Zadržki pravne narave

V Nemčiji je marca 2020 začela veljati sprememba Zveznega zakona o varstvu narave, na podlagi katere je odstrel volkov dopusten toliko časa, dokler povzročanje škode človeku ne preneha. Še vedno ni jasno, ali se sprememba zakonodaje sklada z evropsko naravovarstveno zakonodajo. Podobni pravni pomisleki glede nove ureditve obstajajo tudi v Sloveniji, ki je na začetku leta 2020 sprejela dopolnitev interventnega zakona, ki predvideva odstrel 30 odstotkov volčje in 25 odstotkov medvedje populacije. V Grenoblu/F zahtevajo NVO učinkovitejše varstvo belke, katere populacija se zaradi podnebne krize močno krči. Odločitev sodišča v zvezi s tem je bila konec leta 2019 preložena. Dežela Piemont/I pa želi lov na belko in druge vrste ptic sprostiti.

Omogočiti dialog

Spreminjanje lovske zakonodaje v Švici in Nemčiji je razumeti kot poskus odzivanja na nove interakcije med naravo in človekom kot v primeru volka, pojasnjuje Marion Ebster, vodja projekta Narava in človek pri CIPRI International. »V pogosto čustveno zelo razvnetih razpravah je pomembno ustvariti možnosti za dialog med različnimi akterji na regionalni in lokalni ravni.« To pa je tudi bistvo projekta Prenos znanja za boljše sobivanje z volkom v alpskih regijah, ki se je na pobudo CIPRE začel februarja 2020.

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.pronatura.ch/de/jagdgesetz-nein (de), https://jagdgesetz-nein.ch/ (de), https://ja-jagdgesetz.ch/argumente/ (de), www.bmu.de/pressemitteilung/mehr-rechtssicherheit-im-umgang-mit-dem-wolf/ (de) https://www.juwiss.de/24-2020/ (de), www.placegrenet.fr/2019/10/31/la-lpo-demande-linterdiction-de-la-chasse-au-lagopede-alpin-en-isere-savoie-et-haute-savoie/265457 (fr), www.placegrenet.fr/2019/11/09/chasse-au-lagopede-alpin-autorisee/266800 (fr), https://wilderness-society.org/emergency-wolf-and-bear-cull-to-continue-in-slovenia/ (en), www.delo.si/novice/slovenija/drzavni-svet-na-smrt-obsodil-220-medvedov-in-30-volkov-283295.html, www.uccellidaproteggere.it/Le-specie/Gli-uccelli-in-Italia/Le-specie-protette/PERNICE-BIANCA2 (it)