Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

  • Problematika Dvojnega jezera

    Dvojno jezero v Dolini Triglavskih jezer predstavlja Peto in Šesto jezero, ki se ob višjem vodostaju združita v eno. Jezero je kraško s podzemnim odtokom vode v smeri proti kraškemu izviru Savice. Ker se nahaja na visoki nadmorski višini (1.669 m n. v.) bi lahko sklepali, da je varno pred negativnimi človeškimi vplivi. Žal temu ni tako, saj ga pesti kar nekaj težav. Dve najbolj izstopajoči sta naselitev rib in odtekanje odpadne vode iz planinske koče v jezero.

    Več…

  • [Napoved] Ogenj v Alpah 2022: 12.–13. avgust, Dolina Triglavskih jezer

    Kakovost gorskih izvirov in jezer se močno slabša – kako torej z odpadnimi vodami ravnajo planinske koče in drugi objekti v gorah? Kakšna je povezava med množičnim obiskom gora in kakovostjo naše vode?

    Več…

  • maPZS: za odgovoren izlet v gorski svet

    Zaradi vedno večjega obiska gora so pogostejše nesreče v gorah. Zaradi pogostejših ujm in množičnega obiska gora, pa je zahtevnejše tudi zagotavljanje varne in urejene planinske infrastrukture.

    Več…

  • »Koliko nas je?« - pilotno štetje obiska v gorah

    Gore so izjemno občutljiv ekosistem. V slovenskih gorskih turističnih občinah beležimo porast števila obiskovalcev. Zaradi vedno večjega obiska gora so pogostejše nesreče v gorah, zahtevnejše je tudi zagotavljanje varne in urejene planinske infrastrukture, oteženo pa je tudi ohranjanje naravne in kulturne dediščine. Za zasnovo smotrnih ukrepov za učinkovito razpršitev in pravočasno preusmerjanje tokov planincev, potrebujemo podatke o obisku gora.

    Več…

  • Napovedujemo: Onesnaževanje podzemnih in površinskih vod v dolini Kamniške Bistrice in Kokre

    Kakšna je kakovost podzemnih in površinski vod v Kamniško-Savinjskih Alpah? Kaj so viri onesnaženja? Kako upravljati z vodnimi viri, da ohranimo kakovost voda in živost ekosistemov?

    Več…

  • Posvet o kakovosti zraka: med pandemijo in energetsko draginjo

    Ali lahko spremembe v kakovosti zraka zadnjih let pripišemo spremenjenim vzorcem življenja v času zdravstvene krize? Kaj smo se naučili in kako lahko izkušnje uporabimo pri soočanju z bližujočo energetsko draginjo? Kakšni bodo vplivi energetske draginje na kakovost zraka?

    Več…

  • Vodno ravnovesje – med pritiski in naravnimi zmožnostmi

    Objavljamo prispevek CIPRE Slovenija v majski številki Planinskega vestnika (maj 2022), na temo Vode v Alpah. Spregovorili smo o Ognju v Alpah in virih onesnaževanja. Avtorji: Špela Berlot, mag. Borut Peršolja, dr. Matej Ogrin

    Več…

  • Jezersko nam predstavlja dom, naravo in trajnost

    Na Jezerskem je CIPRA Slovenija v okviru projekta speciAlps2 s prebivalci, lokalnimi turističnimi ponudniki in ostalo zainteresirano javnostjo izvedla delavnico “Komunikacija: kako lahko sooblikujemo želeno turistično izkušnjo?”. Na njej smo iskali odgovore na vprašanja, ki si jih zastavljajo številne alpske skupnosti: kakšnih gostov si želimo? Kakšnih turističnih delavcev? Kakšno izkušnjo želimo ponuditi gostom?

    Več…

  • Gorništvo je lahko le način življenja: pogovor o varnosti v gorah

    Slovenija se vedno promovira kot dežela gora, vanje zahaja vedno več obiskovalcev. Vendar pa vse bolj postaja jasno, da so gore lahko smrtno nevarni kraji. Pri CIPRA Slovenija se je zato Katarina Žakelj o varnosti v gorah pogovarjala z Borutom Peršoljo in Iztokom Tomazinom. Dogodek je bil izveden v okviru pogovornih večerov Živeti v Alpah.

    Več…

  • Varnost v gorah: le srečno naključje?

    Slovenija se vedno bolj promovira kot dežela gora, vanje zahaja vedno več obiskovalcev. Razmere v gorah pa niso rožnate: to so lahko smrtno nevarni kraji.

    Več…