Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Taleči se ledeniki v zadnjih izdihljajih

20.04.2024 / Sophie V. Mahlknecht, CIPRA International
Posledice podnebnih sprememb zaznamujejo ledenike že vrsto let, a najnovejši podatki alpskih držav razkrivajo kruto realnost: meritve, opravljene v letih 2022 in 2023, so potrdile, da se površina alpskih ledenikov dramatično zmanjšuje. Po besedah enega od članov raziskovalne skupine, ki deluje pri Avstrijski planinski zvezi, so razmere zastrašujoče.
Image caption:
Ledeniški jezik Pastirice (Pasterze) se je v času od zadnjih meritev skrajšal za 203,5 metra. © ÖAV Gletschermessdienst / Andreas Kellerer-Pirklbauer

Avstrija bo čez 40 do 45 let - izjema je nekaj preostalih ledenikov – ostala skorajda brez ledenih površin, opozarjajo raziskovalci. Medtem ko se je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja površina nekaterih ledenikov med letom povečevala glede na vremenske razmere, so najnovejše meritve prinesle streznitev: Pastirica (Pasterze) pod Velikim Klekom (Grossglockner/A) se je skrajšala za 203,5 metra, ledenik Rettenbachferner v Ötztalskih Alpah za 127 metrov. Do podobnih rezultatov so prišli tudi v drugih alpskih državah: v Švici so v zadnjih dveh letih ugotovili, da so se ledeniki zmanjšali za desetino celotne prostornine. Triglavski ledenik v Sloveniji danes meri le še 0,2 hektarja površine - ledenike, ki so se zmanjšali do te mere, strokovnjaki imenujejo glacieret oz. ledeniček, njihovega dokončnega izginotja v naslednjih nekaj letih pa ne bo mogoče zaustaviti.

Svet brez ledenikov

Michael Zemp, švicarski direktor Svetovne službe za opazovanje ledenikov (WGMS), je v nedavnem intervjuju za švicarsko RTV (SRF) razmišljal o svetu brez ledenikov: v takih razmerah bi bile ogromne količine ledeniške vode, ki bi se stekale v doline, za nas še najmanjši problem, saj bi bile številne druge podnebne prelomne točke, kot so dviganje morske gladine, zakisovanje oceanov ali taljenje večnega ledu, že presežene. Kljub temu je Zemp prepričan, da obstaja enostaven način, kako vse to preprečiti: emisije CO2 je treba občutno zmanjšati, to pa je nedvoumna naloga za politike v Alpah in zunaj alpskega območja. Združeni narodi so to nujnost že prepoznali in leto 2025 razglasili za mednarodno leto varstva ledenikov.

 

Več informacij in viri:

https://www.alpenverein.at/portal/news/2024/2024_04_05_Gletscherbericht-2022-23.php (de), https://www.srf.ch/news/gesellschaft/gedankenexperiment-was-waere-wenn-alle-gletscher-weltweit-abschmelzen-wuerden (de), https://www.bbc.com/news/world-europe-66950328 (en), https://www.derstandard.de/story/3000000214604/oesterreich-wird-in-rund-40-jahren-eisfrei-sein (de), https://www.wwf.ch/it/stories/la-morte-dei-ghiacciai (de, fr, it), https://www.rtvslo.si/okolje/verjetno-smo-zadnja-generacija-ki-ostanke-triglavskega-ledenika-se-lahko-opazuje-v-zivo/683741 (sl), https://www.klimazeugen.eu/slowenien-gletscher-und-klimawandel/ (de), https://glamos.ch/#/B36-26 (de, en, fr, it) https://www.water-climate-coalition.org/news/2025-declared-as-the-international-year-of-glaciers-preservation/ (en)

shranjeno pod: alpMedia 3/2024, Ledeniki