Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Pod drobnogledom

25.08.2021 / Michael Gams, CIPRA International
Katera bogastva in naravni viri se skrivajo v Alpah? Kako doseči, da bo ravnanje z njimi čim bolj trajnostno? Odgovore na ta in druga podobna vprašanja išče nova številka revije Alpe na odru, ki je izšla avgusta 2021.
Image caption:
Netresk je rastlina visokogorja – šele ko pogledamo pobliže, se pred našimi očmi razkrijejo zakladi Alp. © Bartek Naprawa / istockphoto

Biotska raznovrstnost in kulturna pestrost, solidarnost, inovativne ideje, vztrajnost, pripravljenost za sodelovanje v dialogu in še marsikaj drugega – Alpe so resnično neverjetna zakladnica virov! Številni od njih na prvi pogled niso prepoznavni, zato si jih je vredno ogledati pobliže. Zadnja številka revije prinaša zanimive zgodbe in ena od njih je tudi portret Flore Mammane, strokovnjakinje za dizajn transformacije in mojstrice peke, ki s prenosno pečico za kruh potuje po italijanski dolini Vallagarina, obenem pa opozarja: »Izgubili smo odnos do mnogih vsakdanjih stvari, ki jih danes občutimo le kot nezanimivo blago in ne kot nekaj, kar bi bilo povezano z našim življenjem.«

Od krušne moke do snega – v drugi zgodbi kulturni geograf Bernard Debarbieux za slednjega pojasni, da je na območju Alp dobil status naravnega vira šele proti koncu 19. stoletja, ko se je dramatično spremenil pogled nanj: »Vir nikoli ne obstaja sam po sebi. Obstaja le takrat, ko se pojavi socialna potreba, povezana z njim.«

Od mikrobov do ekonomske elite

Odmaknjeno od vseh socialnih vprašanj svoj delež k pisanosti življenja v Alpah prispevajo tudi najmanjša živa bitja – mikroorganizmi. Ledenike obarvajo rdeče, gorskemu siru dajejo značilen vonj. V intervjuju jih omenja tudi mikrobiolog Heribert Insam, ki opozori na njihovo raznolikost, saj ta omogoča življenje nas vseh. Filmska ustvarjalka Julia Niemann v svojem prispevku pod drobnogled postavi Davos, najvišje ležeče mesto v Alpah. Na znamenitem vsakoletnem prizorišču Svetovnega ekonomskega foruma je zaradi snemanja dokumentarnega filma DAVOS, v katerem se je lotila neenake porazdelitve moč in virov, preživela več kot leto dni. Niemannova si v prispevku za Alpe na odru postavi ključno vprašanje: »Ali je gospodarstvo sploh lahko kaj več od golega izkoriščanja naravnih ali človeških virov?«

V 108. številki revije Alpe na odru s podnaslovom Pod drobnogledom iščemo skrite alpske zaklade. Brezplačno tiskano revijo lahko naročite na www.cipra.org/sl/e-novice/alpe-na-odru, dostop do digitalne revije pa je na www.cipra.org/alpenaodru.

shranjeno pod: alpMedia 5/2021, Alpe na odru