Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Varstvo podnebja je temeljna človekova pravica

15.04.2024 / Michael Gams, CIPRA International
Gre za pravni presedan na področju varstva podnebja: Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v svoji razsodbi, objavljeni 9. aprila 2024, odločilo, da je Švica kršila človekove pravice starejših žensk, saj ni zadostno ukrepala pri blaženju podnebnih sprememb in zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov.
Image caption:
Razlog za praznovanje - članice švicarskega združenja Podnebne seniorke so v boju za varstvo podnebja slavile zmago, saj je sodišče ugodilo njihovi tožbi. © Shervine Nafissi / Greenpeace

Obstajajo znanstveni dokazi, da so starejše ženske bolj izpostavljene posledicam vročinskih valov kot moški. V skladu s sodbo, ki jo je izreklo sodišče, mora Švica popraviti aktualne cilje svoje podnebne politike in jih učinkoviteje opredeliti na znanstveni podlagi, saj na področju boja proti podnebnim spremembam ni izpolnila obveznosti iz Konvencije o človekovih pravicah. Švicarska država mora zato izpolniti podnebne zaveze glede varstva svojih državljanov in državljank skladno z ugotovitvami Medvladnega panela za podnebne spremembe (IPCC), cilji Konvencije ZN o podnebnih spremembah in zahtevami Pariškega sporazuma. Cilj ničelne stopnje neto emisij bo Švica morala doseči »v naslednjih treh desetletjih«. Tožba, ki jo je vložilo švicarsko gibanje Podnebne seniorke, ki zastopa več kot 2.500 švicarskih državljank, starih 64 let in več, ima zato v postopku status oškodovank. Sodišče je ugotovilo zlasti kršitev 8. člena, ki zagotavlja pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja.

Švica mora izboljšati svoje podnebne cilje

»Sodba ESČP je pomemben pravni presedan v boju za podnebje, ki ne bo ogrožalo našega zdravja. In taka razsodba je zadoščenje. Že devet let se s podporo organizacije Greenpeace borimo za podnebno pravičnost. Potem ko nam niso želela prisluhniti švicarska sodišča, je ESČP zdaj potrdilo našo ugotovitev, da je varstvo podnebja človekova pravica,« je poudarila Anne Mahrer, sopredsednica organizacije Podnebne seniorke (KlimaSeniorinnen). Veliki senat ESČP v Strasbourgu je 29. marca 2023 prvič javno obravnaval vprašanje, v kolikšni meri mora država, kot je Švica, zmanjšati emisije toplogrednih plinov, da bi zaščitila človekove pravice svojih prebivalcev. Zaslišani so bili predstavniki organizacije Podnebne seniorke in francoski individualni tožnik, katerega pritožba pa je bila zaradi neposredne osebne nevpletenosti zavrnjena. ESČP ni sprejelo v obravnavo tudi podnebne tožbe mladih Portugalcev, ki je bila obravnavana jeseni 2023 - tožbo bi morale najprej obravnavati vse instance nacionalnega sodnega sistema.

Pravni presedan za vse države članice Sveta Evrope

Sodba ima daljnosežne posledice in velja za pravni presedan za vseh 46 držav članic Sveta Evrope, pa tudi širše. Vse te države lahko zdaj državljani in državljanke pozovejo, naj na podlagi načel, ki jih je določilo ESČP, preverijo svojo podnebno politiko za varstvo človekovih pravic in jo po potrebi okrepijo. To je izjemno pomembno tudi za podnebno politiko na območju Alp, je pojasnil Kaspar Schuler, direktor CIPRE International. »Globalno segrevanje na območju Alp občutno presega svetovno povprečje, kar pomeni, da smo alpski prebivalci nadpovprečno prizadeti. Podnebnim seniorkam čestitamo za njihov uspeh, saj so ga dosegle tudi v imenu tistih, ki živijo na vse bolj nestabilnih gorskih območjih in v dolinah, ki jih v vse večji meri ogrožajo poplave ali suša.« Naslednji cilj podnebnih seniork je Mednarodno sodišče v Haagu, kjer bodo v začetku prihodnjega leta potekala zaslišanja o podnebnih zavezah vseh vlad, ki so se zavezale za njihovo uresničitev. Razsodba sodišča bo veljala v vseh 193 državah članicah Združenih narodov.

 

Viri in nadaljnje novice:

https://www.klimaseniorinnen.ch/ (de, fr, it, en), www.nzz.ch/schweiz/schweizer-klimaseniorinnen-erzielen-vor-dem-europaeischen-gerichtshof-fuer-menschenrechte-einen-sieg-ld.1825505 (de), www.sueddeutsche.de/politik/klimaschutz-meschenrechte-klima-seniorinnen-1.6535321 (de), www.greenpeace.ch/de/story/107212/wir-haben-heute-geschichte-geschrieben/ (de), https://orf.at/stories/3353938/ (de), www.repubblica.it/esteri/2024/04/10/news/norma_bargetzi_sentenza_clima_svizzera_condannata-422454047/ (it), www.cdt.ch/news/anziane-per-il-clima-la-cedu-condanna-la-svizzera-348304 (it), www.corriere.it/pianeta2030/24_aprile_09/clima-arriva-sentenza-storica-cedu-svizzera-condannata-inazione-climatica-bee23ce4-f656-11ee-8665-3c0a2a41e478.shtml (it), https://fr.euronews.com/my-europe/2024/04/09/la-cedh-deboute-les-six-portugais-qui-accusaient-les-etats-dinaction-climatique (fr, it, de, en), www.rtvslo.si/okolje/escp-svica-krsila-clovekove-pravice-s-pomanjkljivo-podnebno-politiko/704446 (sl)