Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Novi objekti za akumulacijo vode v Alpah za boj proti pomanjkanju vode

17.04.2024 / Francesco Pastorelli, CIPRA Italija
Pogoste suše in izrazito pomanjkanje vode v kmetijstvu so v Italiji spodbudile razpravo o gradnji novih objektov za akumulacijo vode, ki bi jih uporabljali za oskrbo prebivalstva s pitno vodo in proizvodnjo električne energije. Bojazen, da bodo rešitve, ki so za okolje sprejemljivejše, obstale na stranskem tiru, žal ostaja.
Image caption:
Ekološko nevzdržno ravnanje: Italija načrtuje gradnjo novih akumulacij, s katerimi bi pridobivala pitno vodo in proizvajala električno energijo. (c) Vasile Cotovanu

Za učinkovitejši spopad s sušo namerava Italija vložiti 3,67 mrd. evrov v izvajanje načrta, ki vsebuje 127 nujnih ukrepov, med katerimi je veliko takih, ki predvidevajo gradnjo novih akumulacij. Podobne projekte že načrtujejo na številnih območjih alpske regije, tudi v Piemontu. V dolini Viù so že obudili načrte iz osemdesetih let prejšnjega stoletja, na podlagi katerih bi zgradili novo akumulacijsko jezero s prostornino 50 mio. kubičnih metrov, ki bi ga uporabljali za oskrbo mesta Torino s pitno vodo. Izvedba projekta bi zahtevala približno 420 mio. evrov, gradbena dela bi trajala več let. Tudi v dolini Soane želijo zgraditi nov objekt za akumulacijo vode z zmogljivostjo do 35 mio. kubičnih metrov, ta bi bil namenjen za namakanje kmetijskih zemljišč, oskrbo s pitno vodo in proizvodnjo električne energije. Zagovorniki projekta zatrjujejo, da bi nova umetna akumulacija prinesla koristi tako turizmu kot pokrajini.

Pravo dramo zaradi suše doživlja tudi kmetijstvo na območjih za beneško laguno, zato dežela Veneto načrtuje gradnjo umetne akumulacije na rekah Vanoi in Cismon, kar bi vplivalo tudi na del Trentina. A območje je problematično s hidrogeološkega vidika: morenski oz. kamninski material bi lahko povzročil preplavitev pregrade in ogrozil vasi v spodnjem toku. Tam živeče prebivalstvo prav zaradi teh razlogov projektu močno nasprotuje. Primeri, kot je ta, nakazujejo morebiten spor, ki bi se lahko zato pojavil med ravninskimi predeli in gorskimi območji.

Prednost morajo imeti sonaravne rešitve

Možnost shranjevanja vode v času prekomernih količin v ustrezno velikih rezervoarjih, ki jih je mogoče uporabiti v kriznih razmerah, bi lahko dejansko pripomogla k obvladovanju vse pogostejših sušnih obdobij. A kot je opozorila Vanda Bondardo, predsednica CIPRE Italija, se pri tem ne bi smeli omejiti le na gradbene posege, saj so na voljo tudi naravne rešitve, ki so cenejše in učinkovitejše. Najboljši prostor za shranjevanje vode so podzemne vode. Da se lahko deževnica steka vanje, je treba spodbujati predvsem izvajanje ukrepov, ki znova vzpostavljajo naravno sposobnost tal za zadrževanje oz. shranjevanje in filtriranje vode, npr. s preprečevanjem zapečatenja tal.

 

Nadaljnje informacije in viri:

www.ilsole24ore.com/art/siccita-ecco-mappa-opere-urgenti-sono-127-e-valgono-367-miliardi-AF8ao1LD (it), www.ladige.it/territori/valsugana-primiero/2024/03/09/diga-sul-torrente-vanoi-la-nostra-battaglia-il-comitato-contrario-all-opera-1.3723724 (it), www.ildolomiti.it/politica/2023/diga-del-vanoi-il-bellunese-dice-no-la-soluzione-alla-siccita-non-e-un-grande-invaso-in-una-zona-a-rischio-il-territorio-ha-gia-dato-tanto-in-termini-di-bacini-artificiali (it), www.cirf.org/emergenza-siccita-il-governo-inverta-la-rotta/ (it), www.lastampa.it/torino/2024/03/05/news/dighe_per_raccogliere_pioggia_val_viu_val_soana_combanera-14120494/ (it)

 

 

shranjeno pod: alpMedia 3/2024