Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Sporočila za medije

Alpski viri kot predmet razprave

31.03.2022
Občinski gozd, delavnica o podnebnih spremembah, gledališka delavnica o konfliktih pri uporabi prostora – vse tri lokacije so bile prizorišče transnacionalnega srečanja približno 40 mladih iz različnih alpskih držav, ki so konec marca v francoskem kraju St. Pierre d'Entremont sodelovali v razpravi o ravnanju z naravnimi viri. Srečanje je potekalo v okviru projekta CIPRE Re.sources.
Image caption:
(c) Marc Stannartz

Katere vire zagotavljajo Alpe, katere človeške vire imamo na voljo za njihovo trajnostno rabo? Takim in številnim drugim vprašanjem se mladi, ki so na srečanje pripotovali s celotnega alpskega območja, posvečajo od pomladi 2020 v okviru projekta Re.sources, ki ga financira program Erasmus+. Od 25. do 27. marca 2022 so se srečali v francoskem kraju St. Pierre d'Entremont, da bi razpravljali o konfliktih, ki nastajajo zaradi rabe zemljišč, in možnostih za pozitivne spremembe na tem področju.

Les, podnebna kriza in konflikti zaradi rabe prostora

 »Svež pogled mladih iz drugih držav nas lahko samo obogati,« je poudaril Wilfried Tissot, župan mesta St.Pierre d'Entremont. Udeležence je povabil na sprehod po občinskem gozdu, pri gospodarjenju katerega sodelujejo tudi otroci iz okoliških krajev. Les iz domačega gozda je pridobil oznako kontroliranega porekla Bois de Chartreuse. Kot je pojasnila vodja delavnice Virginie Berthebaud, »mladi razumejo globalne izzive, ki jih prinaša podnebna kriza«. Udeleženci so se s pomočjo podnebne sestavljanke (La Fresque du Climat) seznanili s poglavitnimi razlogi za podnebne spremembe in povezavami znotraj slednjih.

Na gledališki delavnici, ki jo je priredila gledališka skupina Compagnie Canopée, je bila pozornost usmerjena v spore, ki so nastali kot posledica rabe načrtovanega rekreacijskega parka v gozdu Chambaran. Ta je bil v Franciji do leta 2020 predmet vročih razprav med lokalni politiki, investitorji in okoljevarstveniki. »Zelo zanimivo je bilo iskati morebitne rešitve za nastali konflikt med ekonomijo in ekologijo,« je dejala Erica Rodigari iz Italije, Mirjam Jakob iz Nemčije pa je na delavnici spoznala, kako se v takih konfliktih med seboj spopadajo različni interesi, pričakovanja in potrebe: »Ko se različni akterji nehajo pogovarjati, situacije ni mogoče spremeniti. Zanimivo je opazovati, kakšno dinamiko lahko razvijejo ti konflikt.« Christina Thanner, vodja projektov pri CIPRA International, je povezala razpravo z besedami: »O uporabi naših virov ne bi smeli odločati tisti, ki imajo največji vpliv, so najglasnejši ali so najbolj vztrajni. Nujno se moramo naučiti pogovarjati drug z drugim tako, da bomo našli rešitve za vse.«

Okrepiti izmenjave

Mladi lahko že od začetka projekta potujejo po Alpah, obiskujejo različne partnerske organizacije in pri tem z metodo osvetlitve (t. i. job shadowing) spoznavajo njihovo delo. Povezujejo se tudi z različnimi strokovnjaki za trajnostni razvoj. Možnost za obisk katere od alpskih partnerskih organizacij je v okviru projekta še vedno na voljo – za več informacij lahko zainteresirani pišejo na [email protected].

 

Za vprašanja vam je na voljo:
Veronika Hribernik, sodelavka za odnose z javnostmi, +423 237 53 01,

shranjeno pod: Re.sources, Socialna inovacija