Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

  • Protest proti širitvi letališča v Bolzanu/Boznu

    ob tem pojasnilo, da bodo z uresničitvijo tega projekta prelomili več temeljnih obljub, ki jih je vlada leta 1997 predstavila prebivalcem v informativni brošuri.

    Več…

  • Regijski park kot priložnost za Kamniško-Savinjske Alpe

    in ga tudi nameravajo ustanoviti. Dejavnosti za ustanovitev parka usklajujeta Logarska dolina, d.o.o., zasebno podjetje za upravljanje krajinskega parka Logarska dolina, in slovenski nacionalni odbor Mednarodne komisije za varstvo Alp CIPRA-Slovenija.

    Več…

  • Razstava "Kulturne rastline v Alpah" kmalu v Bolzanu/Boznu

    Katere rastline so nekoč uporabljali kot surovine za proizvodnjo tekstila? Raste kava tudi v Alpah? Na ta in številna druga vprašanja ponuja odgovore razstava "Kulturne rastline v Alpah", ki predstavlja različne alpske vrste žita in hribovsko poljedelstvo.

    Več…

  • Tek s krpljami: kampanja Global Trail za osveščanje javnosti

    Tek na s krpljah je vedno bolj priljubljen, a se te vrste športniki pogostokrat ne spoznajo kaj dosti na gozdove, divjad, plazove ipd. Podjetje Global Trail je zato v sodelovanju z zimskošportnimi središči izdelal sistem označenih poti za tek na krpljah (v Švici je takih poti že 25), ki naj bi tekače usmerjale na v ta namen urejene steze.

    Več…

  • Nemčija: na natečaju solarne zvezne lige sodeluje že več kot 600 mest in občin

    V solarni zvezni ligi, ki jo priredijo vsako leto v Nemčiji, sta odločilna tekmovalna kriterija inštalirana moč v vatih na prebivalca na področju fotovoltaike in površina termičnih sistemov sončnih kolektorjev na prebivalca.

    Več…

  • Alpe - jezikovni laboratorij

    Potreba po ohranjanju biotske raznovrstnosti je nesporna, vendar pa to velja tudi za kulturno in jezikovno raznolikost. Tako eni kot drugi je skupna lastnost odločilnega pomena: dinamika. Izginotje ene rastlinske oziroma živalske vrste ali enega jezika še ne daje zanesljivega opozorila o sposobnosti delovanja sistema.

    Več…

  • Trento: stanovanja za priseljence

    Širjenje alpskih mitov ni opazno samo v turistični industriji in industriji folklorne glasbe. Da alpsko prebivalstvo zaradi vpliva od zunaj v svojo kulturno in tradicionalno zavest prevzema "predstave" iz zgodb o deklici Heidi, se odraža tudi v arhitekturi. Podoba Alp kot ohranjenega, zdravega in družbeno neokrnjenega življenjskega prostora se z vso nazornostjo ohranja v arhitekturi počitniških objektov v slogu švicarskih brunaric in tirolskih hiš.

    Več…

  • Švica: podeljen 101. znak energetsko varčnega mesta

    Od 25. marca 2004 dalje je v Švici že 101 občina s podeljenim znakom energetsko varčnega mesta, kar pomeni, da v enem od tovrstnih mest sedaj živi več kot četrtina prebivalcev. Znak sta prejeli tudi dve alpski mesti - Schwyz kot 100. in St. Moritz kot 101. energetsko varčno mesto, na 99. mestu pa je Mendrisio, ki je prvo energetsko varčno mesto v italijanski Švici.

    Več…

  • Električna energija in toplota pretežno iz obnovljivih virov energije

    Do leta 2050 bodo v Nemčiji lahko 65 odstotkov v strukturi rabe električne energije in 50 odstotkov potreb po toploti zagotovili iz obnovljivih virov energije, s čimer bodo leta 2050 "privarčevali" vsaj 75 odstotkov toplogrednih plinov (v primerjavi z letom 2000).

    Več…

  • Izšel je zbornik "Evropska unija in Alpe"

    Teaser

    Mednarodna komisija za varstvo Alp (CIPRA) je izdala zbornik prispevkov, ki so bili predstavljeni na letni strokovni konferenci, organizirani leta 2001 na temo Evropske unije in Alp. Osrednja tema zbornika so torej obravnava odnosov med Evropsko unijo (EU) in Alpami ter njihova ponazoritev na primeru regionalnega razvoja in kmetijstva, predstavljene pa so tudi dejavnosti, ki jih Evropska unija izvaja na gorskih območjih, dejanski položaj na kraju samem ter najpomembnejši problemi in morebitne rešitve zanje.

    Več…