Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Denar je skupno dobro

01.12.2020 / Delphine Ségalen
Philippe Béthune je sopredsednik Odbora za lokalno plačilno sredstvo La Roue Haut-Alpine v francoskem Embrunu. Z njim smo se pogovarjali o denarju kot skupnem dobru in veznem členu preobrazbenih pobud.
Image caption:

Gospod Béthune, kaj pomeni valuta lokalne skupnosti?

Uvedbo lokalnih valut omogoča francoska zakonodaja. V obtok smo dali vrednostne bone, ki imajo isto vrednost kot uradna valuta, menjalno razmerje med lokalno valuto roue (kolo) in evrom je 1 : 1. Naše društvo je v vlogi nosilca dejavnosti ustanovilo jamstveni sklad, v katerega se stekajo evri, ki so jih članice in člani zamenjali v omenjeno denarno enoto. Sklad upravlja etična banka, z njim podpiramo lokalne projekte.

Kateri so cilji lokalne valute?

Predvsem gre za cilje na lokalni ravni, npr. spodbujanje trajnostnega razvoja in gospodarske preobrazbe z namenom ustvarjanja lokalne dodane vrednosti. Poleg tega imajo prebivalci spet nadzor nad denarjem. Denar je skupno dobro. Od našega članstva pričakujemo, da vlaga v domače gospodarstvo. Z globalnega vidika gre za boj proti preusmerjanju oblasti od realnega gospodarstva h kapitalskim in finančnim trgom ter za odvzem sredstev iz tradicionalnega bančnega krogotoka.

Kako lahko pri tem sodeluje občina?

Občina lahko objavlja informacije o lokalni valuti v svojem časopisu ali pa zagotovlja finančno pomoč, postane lahko tudi članica našega društva, seveda pa lahko tudi sprejema in izvaja plačila v tej denarni enoti. Poleg tega lahko občina v času gospodarske krize podpre lokalne gospodarske krogotoke tako, da ti za deset evrov dobijo dvanajst rouejev.

Katere nakupe pa vi opravljate z vašo valuto?

Sam z našim denarjem kupujem v ekozadrugi, mesnici, knjigarni, na kmetijah kupujem meso in zelenjavo, tudi pri številni drugih proizvajalcih. Veliko je možnosti, kako lokalno valuto porabiti v domačem kraju, to pa lahko storimo tudi v drugih departmajih na območju regije Provansa - Alpe - Azurna obala, kjer je prav tako v obtoku roue. Tako sodelujemo z društvi, ki so roue uvedla v drugih departmajih, pri tem pa smo prepričani, da je bližina kraja ena najpomembnejših prednosti lokalne valute. Krepimo lokalno, da bi se lahko odprli navzven.

Želite kaj sporočiti morebitnim prihodnjim članom in članicam?

Lokalna valuta lahko postane vezni člen za tranzicijske pobude (gl. str. 8), ki jih podpirajo številna društva. Vse te pobude bi tako imele večji vpliv in bi krepile lokalno valuto. To velja tudi za fizične osebe, ki jim ni vseeno za trajnostni razvoj, okolju prijazno kmetijstvo ipd. Prebivalci postanemo vsakih deset let žrtev finančne krize in zavedati se moramo, da se denar, ki ga lokalne valute odvzamejo bančnemu sistemu, ne steka v mednarodne finančne špekulacije.

Infobox

La roue – dejstva in številke

Vzporedna lokalna valuta La Roue Haut-Alpine je plačilno sredstvo od leta 2017. Na leto je v obtoku povprečno 23.000 enot omenjene valute, kar znaša 161.000 EUR. Če fizična oseba zamenja evre v roueje, ta denar zaokroži povprečno sedemkrat, dokler ga eden od trgovcev vnovič ne zamenja v evre. V departmaju Visoke Alpe uporablja roue okoli 500 članov in članic ter 160 trgovin, valuto pa je mogoče uporabljati tudi v nekaterih drugih južnofrancoskih departmajih.