Kako reševati konflikte?

Do konfliktov prihaja, ko so potrebe različne in se pri sprejemanju odločitev ne upoštevajo v zadostni meri, kar se lahko zgodi pri vsakem procesu načrtovanja. Procesi participacije si prizadevajo doseči uravnotežene odločitve in posvečajo veliko pozornost konfliktom. Tako prispevajo k boljšemu medsebojnemu spoznavanju in spoznanju, da se je treba naučiti spoštovati različne potrebe in tako poiskati rešitev, ki bo sprejemljiva za vse.

Obstajajo različni modeli sprejemanja odločitev. Priljubljen model je večinski sistem. Njegova slabost je, da manjšina odločitve morda ne bo sprejela. Metoda sociokracije deluje temu nasprotno, saj želi doseči minimalno soglasje: udeleženci lahko predlagajo tehtne ugovore, vendar jih morajo utemeljiti. Podobno je pri metodi sistemskega konsenza: rešitvi se približamo tako, da izberemo pot, pri kateri lahko pričakujemo najmanjše nasprotovanje članov skupine.

Če nastopi konflikt, lahko k njegovi rešitvi pripomore mediacija. Konfliktni strani pri tem v strukturiranem postopku in s profesionalno mediacijo iščeta ustrezno rešitev. Taki postopki pa so uspešni le takrat, ko jim namenimo dovolj časa. Proces iskanja konsenza lahko tako traja od nekaj dni ali tednov ali pa tudi več mesecev.

Več informacij boste našli v našem dosjeju o prostorskem načrtovanju v Alpah.