Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Za sprejetje zakonodaje na področju zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov bo potrebno več poguma!

06.07.2021 / Michael Gams, CIPRA International
V Švici je predlog zakona za zmanjšanje izpustov CO2 doživel neuspeh, na Bavarskem se oblikuje zveza za varstvo podnebja, v Avstriji poteka razprava o zakonodaji za varstvo podnebja, v Franciji pa je svet za podnebje sprejel drzne odločitve.
Image caption:
Pobudniki predloga zakona o podnebno nevtralnem gospodarjenju v Švici zaenkrat niso uspeli.

V Švici je na junijskem referendumu poleg dveh pobud za prepoved uporabe pesticidov v kmetijstvu doživel neuspeh tudi predlog zakona o zmanjšanju izpustov CO2, saj je zanj glasovalo le 49 % udeležencev. Pobudnike zakonskih sprememb, ki do leta 2030 predvidevajo zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za 50 % glede na vrednosti iz leta 1990, so razen desno usmerjene konservativne Švicarske ljudske stranke (SVP) podprle vse večje politične stranke, ravno tako je zakonski osnutek podprlo več kot 90 organizacij civilne družbe in 200 podjetij k. Direktor CIPRE International Kaspar Schuler je ob tem izrazil razočaranje: »Globoko obžalujemo, da predlog zakona o zmanjšanju izpustov CO2 v vrtincu radikalnih pobud kmetijstva ni bil sprejet.« Schuler sedaj upe polaga v pobudo o varstvu ledenikov, ki predvideva vključitev pariških podnebnih ciljev v švicarsko ustavo in poudarja, da bi bilo to zagotovo učinkovit ukrep.

Tudi na Bavarskem v Nemčiji je zveza okoljskih in domovinskih organizacij ter organizacij s področja prostorskega načrtovanja deželno vlado pozvala k drznejšemu ukrepanju na področju varstva podnebja, v ta namen pa je tudi predstavila »načrt v šestih točkah«. Zahteve so podobne zahtevam švicarske pobude in tako segajo od trajnostne mobilnosti in regionalnih krogotokov na področju kmetijstva in gozdarstva do razvoja obnovljivih virov energije.

Od referenduma do sveta za podnebje

Avstrijski parlament je na začetku leta 2021, potem ko je civilna iniciativa za podnebje lani zbrala 380.000 podpisov, opredelila ključne smernice za novi zakon o varstvu podnebja. Ta med drugim predvideva ustanovitev podnebnega kabineta, znanstvenega posvetovalnega odbora in državljanskega sveta za podnebje. Kaj vse bi tak svet lahko dosegel, lahko danes vidimo v Franciji, kjer v svetu za podnebje sedi 150 članov in članic, ki se niso ustrašili in so sprejeli določene odločitve, kot so omejitev hitrosti vožnje na avtocestah na 110 km/h, prepoved notranjih letov do leta 2025 ter prepoved gradnje novih letališč in oglaševanja podnebju škodljivih izdelkov, kot so npr. avtomobili. Sredstva za izvajanje naštetih ukrepov naj bi zagotovil podnebni davek za bogate. Poleg tega naj bi tudi v tem primeru v ustavo zapisali vključitev varstva okolja v ustavo. Pogum je zdaj potreben tudi s strani vladajočih politikov.


Viri in nadaljnje informacije: www.srf.ch/news/abstimmungen-13-juni-2021/co2-gesetz/abstimmungen-13-juni-co2-gesetz-erleidet-schiffbruch (de),  www.sueddeutsche.de/bayern/bayern-klimaschutz-buendnis-sechs-punkte-plan-1.5323625 (de), www.zeit.de/politik/ausland/2020-06/klimapolitik-frankreich-buergerrat-klimaschutz-gelbwesten-direkte-demokratie (de), www.derstandard.at/story/2000125404549/klimapolitik-in-der-krise-verzoegerte-meilensteine-neue-gremien-und-trugschluesse (de)