Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Ekspresni turizem na Eigerju

09.07.2014 / alpMedia
Ob misli na severno steno Eigerja v švicarski pokrajini Berner Oberland začne marsikatero alpinistično srce utripati hitreje, z novim železniškim projektom pa naj bi Eiger, Mönch in Jungfrau postali obiskovalcem še bolj dostopni. V nadaljevanju o razlogih za negativno stališče, ki so ga do načrtovanega projekta izrazile švicarske okoljske organizacije.
Image caption:
Kmalu preobljudene poti v senci Eigerjeve severne stene? © Thanthia, flickr

Železniško podjetje Jungfraubahnen AG načrtuje obnovo svojega železniškega omrežja, ta naj bi se končala do leta 2016. Poleg tega je predvidena gradnja nove sedežnice Eiger Express – trasa bi potekala od Grindelwalda pa vse do Eigerjevega ledenika, to pa bi omogočilo, da bi se na vrh Jungfraujocha, danes najvišje ležeče železniške postaje v Evropi, še hitreje pripeljalo še več obiskovalcev. Upravljavci kot razlog za izvedbo projekta navajajo ohranitev konkurenčnosti te švicarske turistične regije, poleg ustvarjenih novih in ohranjenih starih delovnih mest pa bi projekt še okrepil domače gospodarstvo.

A to, kar se na prvi pogled zdi morda povsem prepričljivo, bi se lahko vrnilo kot bumerang. Ker bi Eiger Express omogočal hiter prevoz potnikov, bi se turisti, ki bi uporabljali novo železnico, v občinah zadržali le krajši čas in komajda ustvarjali dobiček. „Edinstvena alpska pokrajina bo stopila v ozadje, če bomo turizem usmerjali le v spektakel in skupinska potovanja,“ je prepričan Christian von Almen, lastnik enega od domačih podjetij in velik nasprotnik projekta. Dolgoročno bi to imelo negativne posledice za prebivalce doline, turiste, ki želijo v regiji preživeti prosti čas, predvsem pa za enkratno naravno kuliso znamenite gorske trojice.

Kot so prepričane okoljske organizacije, bi uresničitev projekta pomenila izreden poseg v podobo pokrajine, saj bi trasa Eiger Expressa potekala prečno na svetovno znano Eigerjevo severno steno. Prav to območje je na Unescovem seznamu svetovne naravne dediščine, vpisano je tudi v švicarski zvezni seznam pokrajin in naravnih spomenikov nacionalnega pomena – in to je tudi razlog, zakaj okoljske organizacije pred usodnim posegom v pokrajino zahtevajo, da izvajalci projekta pridobijo strokovno mnenje.

Oktobra letos bodo svetniki in svetnice grindelwaldske občine glasovali o tem, ali bo zaradi projekta gradnje nove železnice potrebna sprememba temeljnega prostorskega akta občine, s tem pa tudi o razvoju turizma v regiji. Odločitev, ali se bo turizem še nadalje krepil ali pa bo Jungfraujoch vendarle ostal neokrnjen simbol znotraj in zunaj meja tamkajšnje pokrajine, je zdaj v njihovih rokah.

Viri in več informacij na: http://www.eiger-express-nein.ch/ (de), http://bo.bernerzeitung.ch/Region/dossier2.html?dossier_id=2298 (de), http://www.jungfrauzeitung.ch/news/dossier/10125/ (de)

shranjeno pod: alpMedia 07/2014