Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Ideje za razvoj alpskega turizma v prihodnje

05.10.2021
Kaj se je alpski turizem naučil iz pandemije in kako se odziva na podnebne spremembe? Razmere na območju Alp analizira CIPRA v okviru svojega projekta Ponovni zagon alpskega turizma (Reset Alpentourismus).
Image caption:
Spletni seminar o alpskem turizmu – izkušnje in mnenja so si izmenjali predstavniki Alpske konvencije, Univerze v Innsbrucku in doline Val di Fassa/I. © CIPRA International

Konec septembra 2021 so na čezalpskem spletnem seminarju strokovnjaki za turizem iskali odgovore na vprašanje, kako doseči, da bo alpski turizem postal podnebno nevtralna, participativna, trajnostna in odporna panoga. Rešitve, ki so jih predlagali, so bile raznovrstne in so segale od zmanjšanja porabe energije, uvedbe učinkovitega upravljanja z odpadki in vodo v najbolj obiskanih planinskih kočah ter ustanovitve regionalne razvojne organizacije namesto lokalnih pisarn za trženje v turizmu do krepitve mreženja informacij z namenom izboljšati usmerjanje tokov obiskovalcev. Poleg tega je za izboljšanje turistične mobilnosti nujno sodelovanje med javnim prevozom in zasebnimi ponudniki, subvencije pa je treba s turistične ponudbe, ki je nesprejemljiva za okolje, preusmeriti k trajnostnim inovacijam in razvoju. Za to so potrebni predvsem novi, strožji zakoni. Turistične destinacije bi morale med seboj sodelovati, ne pa delovati druga proti drugi. Prav tako pomembni so lokalni deležniki, ki tak razvoj spodbujajo. Kot je povzel Wolfgang Pfefferkorn, projektni vodja pri CIPRI International, je za podnebno nevtralen in odporen, participativen in trajnosten alpski turizem potrebno učinkovitejše sodelovanje med lokalnimi in regionalnimi razvojnimi organizacijami, deležniki v turizmu in lokalnim prebivalstvom.

Turizem v času pandemije

Kilometrske kolone na prelazu Pordoi/Pordoijoch v Italiji, opustela smučišča v francoskem Val Thorensu in avstrijski dolini Kaunertal, zaparkirani travniki v Allgäuu v Nemčiji – prizori, ki smo jim bila priča v preteklih mesecih, se sicer razlikujejo od regije do regije, a učinki pandemije na turizem in strategije alpskih držav so vendarle podobni. Projektna skupina je analizirala študije, odzive gospodarstva in politike ter sprejela naslednje odločitve: kriza je močneje prizadela monostrukturne turistične regije s prevladujočo usmeritvijo predvsem na turiste iz Azije in ZDA, izpad tujih gostov so delno nadomestili domači turisti. Zaradi večjega povpraševanja po stanovanjih za sezonsko ali sekundarno rabo so se zvišale cene nepremičnin in zemljišč. Inovativnost in sodelovanje sta se pojavila zlasti na lokalni in regionalni ravni. Pobude za odpornejši in bolj trajnosten turizem so prišle od zunanjih možganskih centrov, strokovnjakov in pobud od spodaj navzgor in ne od turističnih združenj, upravnih organov ali politike. Politika se je osredotočila zlasti na blažitev škode in skoraj v celoti zanemarila zmanjšanje negativnega vpliva na podnebje in trajnostnost.

Projekt Ponovni zagon alpskega turizma financira Zvezno ministrstvo za okolje, varstvo narave in varnost reaktorjev (BMU). Spletni seminar je potekal v okviru Generalne skupščine o prehodu gorskega turizma (Etats généraux de la transition du tourisme en montagne), ki je del programa francoskega predsedstva Strategije Evropske unije za alpsko regijo (EUSALP).

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.cipra.org/de/cipra/international/projekte/laufend/reset-alpentourismus (de, it, sl, en), innovationsgenerator.ch/home.html (de, fr), www.cipra.org/de/cipra/deutschland/projekte/aktuelle-projekte/facts4tourism (de)