Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Alpski teden Intermezzo – čas je za takojšnje skupno ukrepanje!

03.02.2021 / alpMedia
Da je nastopil pravi čas za skupno ukrepanje, če se hočemo zoperstaviti izrednim podnebnim razmeram, so se strinjali tudi številni mladi predstavniki generacije Y, ki so od 9. do 11. decembra 2020 sodelovali na Alpskem tednu Intermezzo. V 20 virtualnih sekcijah je o podnebju in mladih razpravljalo več kot dvesto udeležencev s celotnega alpskega območja.
Image caption:

Kako se soočiti s podnebno krizo na območju Alp in kako naj poteka vključevanje mladih v ta proces, sta bili ključni vprašanji letošnjega mednarodnega Alpskega tedna Intermezzo, ki pa je zaradi pandemije koronavirusa namesto v Nici/F potekal na spletu. »Če se zaradi trenutnih razmer srečujemo virtualno, da bi si lahko izmenjali ideje in stališča, morajo biti ukrepi za preprečevanje podnebnih sprememb toliko bolj uresničljivi in konkretni,« zahtevajo organizatorji.

Priložnost za inovacije

Podnebna kriza je globalni pojav, ki je še posebno pereč v alpskem prostoru. To ponazarjajo skrajni dogodki in pojavi, kot so taljenje ledenikov, vse pogostejše poplave, gozdni požari in skalni podori. Življenjskega okolja in poklicev, ki danes veljajo še kot značilno »alpski«, v bližnji prihodnosti verjetno ne bo več, zlasti zaradi posledic podnebnih sprememb. Vse to je zdaj izziv, hkrati pa tudi priložnost za ustvarjalnost in inovacije.

Prispevki, predstavljeni v različnih sekcijah Alpskega tedna, so zanimive pobude, ki mladim omogočajo, da najdejo poklicno in zasebno središče svojih življenjskih interesov v Alpah. Te pobude pa so le vrh ledene gore, saj v Alpah obstajajo številni tovrstni projekti in tudi posamezniki, ki znajo zavihati rokave in se postaviti po robu izzivom.

Poziv mladim: bodite odzivni in angažirani!

CIPRA International je svoje projekte predstavila na štirih sejah in dogodkih: na povabilo Youth Alpine Interrail in Mladinskega sveta CIPRE (CYC) je na virtualni okrogli mizi potekala razprava o trajnostni mobilnosti. Da se morajo udejstvovati politično in spremeniti tudi kaj od znotraj, so mladim udeležencem svetovali predstavniki politike. Na eni od delavnic je CYC še izpopolnil svojo vizijo alpske vozovnice AlpTick, namenjene uporabi v javnem potniškem prometu na celotnem območju Alp. V okviru seje Via Alpina so bila tema razprave tudi potovanja Via Alpina, katere sekretariat je v pristojnosti CIPRE. Daljinsko pohodniško pot, ki poteka prek celotnega alpskega loka, bo treba obnoviti, zato so navzoči usmerili pogled ne le v preteklost, temveč tudi v prihodnost. Prireditev se je zaključila v petek z virtualnim literarnim festivalom Brati gore, kar je bila tudi primerna obeležitev mednarodnega dneva gora.

Alpski teden Intermezzo

Tako kot krovni dogodek Alpski teden, ki poteka vsako četrto leto, je tudi Alpski teden Intermezzo mednarodna prireditev, posvečena trajnostnemu razvoju in z njim povezanim alpskim temam. Skupaj jo organizirajo organizacije, ki svoje dejavnosti izvajajo na celotnem alpskem območju: Omrežje občin Povezanost v Alpah, Stalni sekretariat Alpske konvencije, Interregov program Območje Alp, društvo Alpsko mesto leta, CIPRA Francija, CIPRA International, Club Arc Alpin, Fédération Française des Clubs d’Alpinisme et de Montagne, ISCAR in WWF. Poleg tega so izvedbo Alpskega tedna Intermezzo 2020 finančno podprli francosko ministrstvo za ekološki in solidarnostni prehod, regija Južna Provansa - Alpe - Azurna obala, regija Auvergne Rona Alpe, Svobodna grofija Burgundija in metropolitansko območje Nica Azurna obala. Partnerji pri izvedbi dogodka so bili francosko predsedstvo EUSALP, Narodni park Mercantour in Naravni regionalni park Préalpes Côte d’Azur.