Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Sporočila za medije

50.000 evrov za trajnostno prenovo in gradnjo

16.12.2014
Švica in Lihtenštajn že tretjič razpisujeta mednarodno arhitekturno nagrado Constructive Alps. Pravila sodelovanja v natečaju so enostavna, ambicije, ki jih želi doseči nagrada, pa velike, saj naj bi Alpe postale vzorčna regija na področju boja proti podnebnim spremembam kakor tudi območje, ki je sinonim kakovostnega življenja. Natečaj želi zato k sodelovanju pritegniti primere gradnje objektov vseh kategorij in zlasti primere prenove, ki celovito uresničujejo načela trajnostne arhitekture.
Image caption:
Predmet natečaja so predvsem projekti trajnostne prenove in gradnje objektov, ki so bili dokončani v letih med 2010 in 2014 in ležijo v alpskem loku. (c) CIPRA International

Kako združiti prijetno življenje v Alpah in skrbno ravnanje z naravo je vprašanje, na katero poskuša odgovoriti arhitekturna nagrada Constructive Alps 2015. Objekte vseh kategorij, ki še posebno nazorno kažejo, kako medsebojno delujeta estetika in celostni pristop trajnostnosti, je mogoče prijaviti od današnjega dne dalje do 12. 2. 2015. Za sodelovanje v prvem krogu je potrebna kratka obrazložitev, kaj je tisto, kar posamezen objekt odlikuje kot posebno trajnostni. Mednarodna žirija bo pri objektih ocenjevala, koliko so bili upoštevani vidiki čutnega zaznavanja kakor tudi celovita merila trajnostnosti: povezanost objekta z javnim prevoznim omrežjem, izbira okolju prijaznih gradbenih materialov oz. načina gradnje, za katerega je značilna nizka poraba energije in tal. Žirija bo ravno tako upoštevala kulturne in socialne vidike, vplive objekta na okoliško regijo in njegov prispevek h kakovostnejšemu življenja za prebivalce. Katere projekte bo določila za končni izbor, bo znano oktobra 2015. Podrobneje se bo mogoče s projekti seznaniti na potujoči razstavi, ki bo obiskala različne kraje v Alpah, predstavili pa jih bodo tudi v posebni številki švicarske arhitekturne revije Hochparterre.

Gradnja zglednih projektov za kakovostno življenje v Alpah

Nagrada Constructive Alps je prispevek Švice in Lihtenštajna k izvajanju Alpske konvencije (gl. uokvirjeno besedilo) in obenem spodbuda za razmislek o tem, kaj je pravzaprav kakovostno  življenje v Alpah. Pomembno vlogo pri tem imata trajnostna prenova in trajnostna gradnja: na območju Alp porabijo zasebna gospodinjstva ravno toliko energije kot celoten prometni sektor. Energija, pridobljena predvsem iz kurilnega olja in zemeljskega plina, se najpogosteje uporablja za ogrevanje in hlajenje prostorov. Največji porabniki energije so stare in slabo izolirane stavbe. Pravi ključ za učinkovito varstvo podnebja in s tem kakovostnejše življenje prebivalcev in obiskovalcev Alp je zato prenova – in če je potrebno, tudi gradnja novega – stavbnega fonda z domačimi in okolju prijaznimi gradbenimi materiali. Še zlasti naj bi nagrada spodbudila tiste, ki hiše načrtujejo in prenavljajo sami, ter jim s tem dala nove ideje, kot tudi tiste, ki odločajo o tem, kako to izvesti. Namen natečaja Constructive Alps je pokazati, kako lahko energijsko učinkovite stavbe, zgrajene iz domačih gradbenih materialov, vplivajo na stanovalce in okolico in kako lahko obogatijo življenje.

Prepletenost racionalnega s čutnim: zmagovalci natečaja 2013

Prvo nagrado je na natečaju leta 2013 zaradi svojega celostnega koncepta prejela zgornjeavstrijska kmetijska šola, zgrajena po načrtu vorarlberških arhitektov Josefa Finka in Markusa Thurnhera. Kmetijsko-izobraževalni center Salzkammergut je zasnovan po zgledu štirikotno razporejene kmetije, zavzema malo prostora, zgrajen je v pasivnem standardu in z razširitvijo  obstoječega objekta. Objekt je zgrajen iz domačega lesa bele jelke, za izolacijo je bila uporabljena ovčja volna, na strehi je postavljen solarni sistem, stranišča pa se izplakujejo z deževnico. Šolski center obiskuje okoli 200 bodočih kmetovalcev, pri čemer jih 150 tudi živi v centru. V stavbi sta še trgovina, ki prodaja lastne proizvode, in celo prostor, kjer potekajo delavnice na temo obnovljivih virov energije.

Drugo nagrado je žirija podelila družini Brugger, in sicer za prenovo njihove 250 let stare kmečke hiše v avstrijskem Bartholomäbergu, v katero  so člani družine vložili ogromno lastnega dela. Stavba je odličen primer za to, kako lahko prebivalci Alp skrbno ravnajo z domačo stavbno dediščino, se pri tem uspejo izogniti prevelikim stroškom in si izboljšajo kakovost življenja. Tretjo nagrado pa je žirija namenila slovenskemu večnamenskemu središču za trajnostni razvoj Solčavskega – centru Rinka. V markantni novogradnji s fasado iz macesnovega lesa sta tudi prostor za prodajo lokalnih izdelkov in dvorana, kjer se lahko srečujejo domačini.

Za vprašanja sta vam na voljo

g. Köbi Gantenbein, predsednik žirije,
tel. +41 44 444 28 88; e-naslov: [email protected]

ga. Silvia Jost, Zvezni urad za prostorski razvoj (Bundesamt für Raumentwicklung – ARE),
tel. +41 31 322 06 25, e-naslov: [email protected]

Fotografije v kakovosti, primerni za tisk, si lahko presnamete z www.constructivealps.net/sl/za-medije.