Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

V kolikšni meri je raba vodne energije ekološko sprejemljiva?

16.09.2021 / Veronika Hribernik, CIPRA International
Spodbujanje obnove obstoječih, ne pa tudi gradnje novih hidroenergetskih objektov, ohranjanje zadnjih neokrnjenih sladkih voda, uskladitev uporabe in varstva voda na čezmejni ravni: CIPRA je objavila dokument z razmislekom o problematiki rabe vodne energije na območju Alp in v njem podrobneje prikazala strokovno utemeljene zahteve za omenjeno področje.
Image caption:
Areuabach, ki teče po odmaknjeni visokogorski dolini Curciusa v švicarskem kantonu Graubünden, je pravi alpski sladkovodni biser, divji potok, ki mu je bilo doslej prizaneseno s pregradami. © Eduardo Soteras

Danes obratuje na območju Evrope okoli 21.000 hidroelektrarn – 300 jih je v gradnji, načrtovanih pa je še več kot 8.500 tovrstnih objektov. Zaradi podnebnih sprememb in z njimi povezanih nepredvidljivih dogodkov v okolju, kot so npr. visoke vode, se marsikje nagibajo h gradnji novih pregrad in jezov, čeprav bi bile v okoljskem pogledu bolj smiselne npr. širitve rečnih strug. Kot opozarja Kaspar Schuler, direktor CIPRE International, te problematike ne bi smeli obravnavati črno-belo: »V našem stališču so diferencirano navedene vse tiste zahteve, ki jih politika in gospodarstvo morata upoštevati.« Dokument poleg tega povzema številne cilje protokolov Alpske konvencije kakor tudi priporočila različnih strokovnjakov, saj je lahko le premišljeno uresničevanje energetskega prehoda dolgoročno sprejemljivo za okolje in trajnostno.

Pet zahtev

Stališče vsebuje pet zahtev, ki bi jih bilo treba upoštevati pred začetkom gradnje novih hidroenergetskih objektov:

  1. Politika in gospodarstvo morata načrtovati daljnovidno in po možnosti ustvariti čim večje prihranke energije, ne pa čim višje število kilovatnih ur.
  2. Nujna je obnova obstoječih hidroelektrarn, prav tako odstranitev nepotrebnih elektrarn pred gradnjo novih.
  3. Zadnje ‚sladkovodne bisere‘ je treba zavarovati: neokrnjeni vodotoki oziroma posamezni rečni odseki ter gorski potoki se ne smejo izkoriščati za proizvodnjo električne energije.
  4. Gradnja t. i. malih hidroelektrarn je smiselna le, ko gre za lokalno omejene potrebe na odmaknjenih lokacijah. Male hidroelektrarne ne morejo biti del regionalnih ali nacionalnih energetskih načrtov.
  5. Znanje in sodelovanje na področju rabe vodne energije je treba krepiti na nadnacionalni ravni.

Dokument s stališčem o rabi vodne energije vsebuje tudi podrobnejši prikaz zahtev in obsežno zbirko osnovnega znanja in izkušenj, povezanih s tem vprašanjem.

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.wwf.eu/?356638/Hydropower-pressure-on-European-rivers-The-story-in-numbers (en)