Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Spodbujanje tovornega prometa namesto ekologije

22.03.2022 / Kaspar Schuler, CIPRA International
Evropski parlament je sredi februarja odobril nove predpise o cestninjenju težkih tovornih vozil, t. i. direktivo o evrovinjeti. Novi sistem zaračunavanja pristojbin za težka vozila prinaša enostransko spodbujanje vozil na vodikov in električni pogon, kar železniški tovorni promet postavlja v neenakopraven položaj.
Image caption:
EU je zamudila priložnost, da bi zagotovila enakopravne pogoje za cestni in železniški tovorni promet. (c) Iwona Castiello/unsplash

Kritični glasovi poslancev Evropskega parlamenta so zato v razpravi opozarjali na nujnost ukrepanja. Predstavnica Evropske ljudske stranke, Barbara Thaler iz avstrijske zvezne dežele Tirolske, je denimo poudarila pomembnost predloženega dokumenta: »Direktiva o evrovinjeti je prvo zakonodajno besedilo, ki bo v okviru Zelenega dogovora imelo pomembno vlogo – a če bomo soglašali z obstoječim besedilom, bomo vsem v Evropi dali vedeti, da parlament ni pripravljen storiti vsega, da bi prevoz blaga s ceste preusmerili na železnico.«

Anna Deparnay iz nemških Zelenih je opozorila na vrzeli v besedilu in njegovo vsebinsko razvodenelost: »Z reformo smo lahkomiselno zapravili veliko priložnost, da bi uvedli cestnino, ki bi veljala za celotno EU ter bila socialno pravična in okolju prijazna. Reforma sicer nekatere zadeve ureja, a vsebuje ogromno izjem in pravnih vrzeli. Tako za železnico velja predpisana obvezna pristojbina na prevoz blaga, medtem ko se države članice lahko še naprej same odločijo, ali bodo cestninjenje vpeljale ali ne.«

Herbert Dorfmann, predstavnik južnotirolske Ljudske stranke, je primerjal problematiko med koridorjema čez Brenner in Gotthard. »Od 2,5 mio. tovornih vozil, ki vsako leto prečkajo Brenner, jih približno četrtina vozi le tukaj, saj je cestnina nižja, čeprav bi bila vožnja čez Švico krajša za 100 km.« To ne bo spremenila niti revidirana direktiva: »Obvezne internalizacije okoljskih stroškov ne bo. Do preusmeritve tovornega prometa na železnico ne bo prišlo in prevoz po cesti bo še naprej cenejši. Direktiva je rezultat partikularnih interesov posameznih nacionalnih držav. Če mislimo vsaj malo resno z Zelenim dogovorom, bomo morali sprejetje te direktive preprečiti.«

Vsi pozivi CIPRE kot tudi podrobne informacije, ki jih je ta posredovala poslancem, so tako bili zaman. Kot je dejal direktor CIPRE Kaspar Schuler, je parlament kljub izčrpnim informacijam vztrajal pri svojem stališču v korist cestnega lobija, pri čemer se niso upoštevala občutljiva območja, kot so velike aglomeracije ali Alpe, kar je v nasprotju tudi s Protokolom o izvajanju Alpske konvencije na področju prometa.

 

Viri in več informacij:

www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220210IPR23020/european-parliament-approved-reform-of-road-haulage-charging (en), eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/LSU/?uri=celex%3A31999L0062 (de, en, fr, it, sl)