Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Primorske Alpe: ekološki koridorji preprečujejo prometne nesreče

26.03.2010 / CIPRA Internationale Alpenschutzkommission
Ekološki koridorji ne ohranjajo le biotske raznovrstnosti, ampak so tudi učinkovito sredstvo za zmanjševanje števila prometnih nesreč na avtocestah.
Image caption:
© Frank Schultze/Zeitenspiegel
ECONNET je inovativen evropski projekt, povezan s programom Alpine Space/območje Alp v letih 2007-2013, katerega namen je ponovna vzpostavitev povezanosti različnih življenjskih prostorov na območju Alp. Za ECONNET zelo pomemben problem so trki vozil z živalmi. Divjad, npr. kopitarji, ptice roparice, ribe in dvoživke, se vedno gibajo po istih poteh zaradi prehranjevanja ali reprodukcije, lahko pa se zgodi, da te poti križajo avtoceste, in tak položaj predstavlja potencialno nevarnost za voznike in kopenske živali.
V skladu s stališčem Narodnega parka Primorske Alpe, enega od sedmih pilotnih regij, ki sodelujejo pri projektu, se je v pokrajini Cuneo v zadnjih dveh letih zgodilo 419 prometnih nesreč, v katere so bili vpleteni kopitarji (podatki pristojnih organov pokrajine Cuneo, oddelek za varstvo favne in flore). Največkrat bi se lahko tem nesrečam, ki izredno ogrožajo voznike, izognili z boljšim prostorskim planiranjem, skrbnejšim načrtovanjem infrastrukture in uporabo različnih obstoječih tehnologij. V francoskem departmaju Isère preizkušajo nove oblike zagotavljanja pomoči živalim pri prečkanju prometnih cest (tudi v okviru pilotne regije Econnect) s postavljanjem detektorjev gibanja in vročine na obe strani cest, ki z uporabo intermitentnega signala opozarjajo voznike na nenadno prečkanje divjadi.
Narodni park Primorske Alpe je bil izbran zaradi visoke stopnje biotske raznovrstnosti in geografske lege, saj med seboj povezuje Alpe in Provanso, Sredozemsko morje in Padsko nižino. Druge italijanske ustanove, ki podpirajo projekt, so: avtonomna dežela Dolina Aoste, Evropska akademija Bolzano, ministrstvo za okolje in WWF Italija. Prav tako pri projektu sodelujeta Narodni park Mercantour v Franciji in park Gesso in Stura, ki sta neposredno udeležena s parkom Primorske Alpe in z drugimi organi in ustanovami, ki zaradi svojih pristojnosti lahko prispevajo h konkretnemu reševanju problematike ohranjanja in biotske raznovrstnosti.
Namen projekta ECONNET je vzpostavitev ekoloških koridorjev (naravnih prostorov, kjer se flora in favna prosto širita in jih ne ovirajo umetne pregrade) med različnimi alpskimi območji, kar je uspešen način zagotavljanja ohranitve genoma, ki je bistvenega pomena za preživetje vrst. Poleg tega projekt ECONNET spodbuja vzpostavitev omrežja, ki bo s skupnim pristopom do reševanja problematike omogočalo premostitev znanstvenih in metodoloških "meja".
Pozornost zaslužijo trije glavni načrti italijanskega parka, in sicer:
- povezanost po zračni poti: zmanjšanje nevarnosti za kure (kura, belka, kotorna) ki jo povzročajo viseči kabli smučarskih vlečnic ali daljnovodi. Izboljšanje varnosti ptic roparic, ki se selijo zlasti vzdolž doline reke Stura, kjer bo verjetno postavljena vetrnica,
- povezanost po vodni poti: upoštevanje vseh ovir, ki so postavljene v potokih, in iskanje rešitev za zmanjšanje ali odpravo ovir pri gibanju vodne flore in favne,
- povezanost po kopenski poti: ugotavljanje infrastrukture, ki se obravnava kot vir težav za večino občutljivih vrst.
Več informacij o projektu ECONNECT na: www.econnectproject.eu