Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Tovorni promet: novi cestni predori bi vodili v slepo ulico

20.06.2012 / alpMedia
V Alpah vlada prometni kaos: najpomembnejše tranzitne osi za železniški promet so poleti zaprte. Združenja prevoznikov zahtevajo nove cestne predore. Rešitev prometne problematike pa je treba iskati drugje, so odločile alpske regije.
Image caption:
Portal gotthardskega predora: prevozniki zahtevajo dve ločeni predorski cevi, a to varnosti ne bo povečalo, pojasnjujejo v švicarskem svetovalnem centru za preprečevanje prometnih nesreč. © Grzegorz-Swiech/ wikimedia.org
Pozno poleti bo čezalpski železniški promet zelo obremenjen ali celo blokiran. Povezave, ki so pomembne za tovorni promet, bodo namreč zaprte: na odseku Lötschberg-Simplon potekajo gradbena dela, pri Domodossoli bo od srede avgusta do septembra železniški promet prekinjen. Obnovitvena dela so tudi na Brennerju. Proga bo popolnoma zaprta za 50 dni, izvajanje storitev oprtnega sistema ROLA prekinjeno. Prek Gottharda, najpomembnejše tranzitne alpske poti, zaradi novega skalnega podora, ta je nazadnje poškodoval tudi avtocesto, tovorni vlaki predvidoma ne bodo vozili vsaj mesec dni.

Gotthard in Fréjus: prevozniki zahtevajo izgradnjo druge cevi
Vse to je torej razlog, da sta kanton Ticino in Švicarsko prevozniško združenje (Astag) vnovič izrazila zahtevo po takojšnji izgradnji druge cevi v cestnem predoru pod Gotthardom. Po naključju je ob istem času mednarodni odbor za nadzor varnosti v francosko-italijanskem predoru razglasil morebitno odprtje varnostnega predora pod Fréjusom za redni cestni promet. Ustrezen projekt se že pripravlja. Po petih letih gradnje naj bi Fréjus začel bolj konkurirati montblanškemu predoru. Okoljevarstvene organizacije zdaj opozarjajo, da bi departma Savoja lahko letno prevozilo 600.000 dodatnih tovornjakov.
Kakor koli že: utemeljitev, ki se pogosto izkorišča za argument, da bi druga cev pomenila večjo varnost za voznike, je ovrgla študija, ki jo je pred kratkim objavil švicarski svetovalni center za preprečevanje nesreč in ki velja vsaj za območje Gottharda: "Že le za 3 odstotke večji obseg prometa po obeh ceveh oziroma 500 vozil dnevno bi spet izničilo vsa prizadevanja za večjo varnost, ki naj bi jo zagotavljala druga cev."

Alpske regije: okrepiti je treba politiko preusmeritve tovora s ceste na železnico
Povsem drugače kot prevozniki pa ta problem ocenjujejo alpske regije, ki so izpostavljene negativnim vplivom prometa, zato so se tudi izrekle za aktivno in ambiciozno politiko preusmerjanja prometa. V resoluciji, ki je bila sprejeta 31. maja v Lyonu, je zapisano, da mora železniški promet postati privlačnejši in učinkovitejši in da je treba uvesti alpsko tranzitno borzo oz. enakovreden sistem za trgovanje z emisijami. Tako naj bi se do leta 2030 za polovico zmanjšalo število tovornih vozil, ki vozijo čez brennerski prelaz. Danes avtocesto uporabljata dva milijona tovornih.
Viri in več informacij na: www.tt.com/%C3%9Cberblick/Politik (de), www.nzz.ch/aktuell/panorama (de), www.regione.piemonte.it/notizie (it), www3.lastampa.it/torino/sezioni/cronaca (it), www.imonitraf.org/DesktopModules (de/fr/it), www.bfu.ch/German/medien/Positionspapiere/PP (de)
shranjeno pod: þezalpski promet