Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

V Torinu trajnostne zimske olimpijske igre?

09.02.2006 / alpMedia
Že ob predložitvi kandidature Torina za zimske olimpijske igre so predstavniki piemontskih okoljskih združenj kritizirali dokumentacijo za kandidaturo, saj ta ni upoštevala vprašanj, bistvenih za okolje.
Po drugi strani pa naj bi po prepričanju TOROC (Torino Organising Committee XX Olympic Winter Games) olimpiada predstavljala izložbeno okno kulture države gostiteljice ter spodbujala okoljevarstveno zavest in trajnostni razvoj. Poleg okoljskega akcijskega načrta "Green Card", ki je bil izdelan za kandidaturo, so bili kot dokaz, da so igre sprejemljive za okolje, uporabljeni še drugi tovrstni instrumenti EU, npr. EMAS (Eco-Management and Audit Scheme).
Očitno so okoljski grehi velikih prireditev v preteklosti sprožili temeljito polemiko in sprožili novo usmeritev, ki je v večji meri sprejemljiva za okolje in alpski svet. WWF Italija je v uradnem sporočilu, objavljenem 8. februarja 2006, olimpijskim igram v Torinu prisodil zadovoljivo oceno glede upoštevanja okoljskih vidikov, čeprav so bili predmet raziskave številni negativni vidiki in čeprav je zaključna analiza odložena v čas po končanih igrah.
Na vprašanje, ali smemo zimske olimpijske igre dejansko označiti kot "zelene" in v skladu z načeli trajnostnega razvoja, bo mogoče odgovoriti šele kasneje. Že danes pa lahko ugotovimo, da ekonomski vidik prevladuje nad zahtevami po spoštovanju trajnostnega razvoja. Samo stroški organizacije znašajo 1,3 mrd. Skupaj z izdatki za infrastrukturo v višini 2,1 mrd. evrov bodo skupni stroški znašali kar 3,4 mrd. evrov, ki jih bodo večinoma pokrili z javnimi sredstvi. Vsekakor je pri kandidaturi prvotni predlog za udeležbo javnih finančnih sredstev znašal le približno 500 mio. evrov. Medtem ko se zdi, da bo finančno breme za metropolo Torino še znosno, pa bodo kraji, kot sta Pragelato ali Cesana, po končanih igrah le težko kos vzdrževanju smučarske skakalnice oz. proge za bob. Pričakovati je, da bodo organizatorji te objekte opustili in to takoj po zaključku iger. Župan francoskega mesta Albertville, prizorišča olimpijskih iger leta 1992, je tako že konec leta 2005 svoje kolege iz Piemonta spomnil na dejstvo, da skakalnica v Courchevelu vsako leto povzroči primanjkljaj v višini 200.000 evrov.
Vir in nadaljnje informacije: www.agenziatorino2006.it (it/en), www.wwf.it (it/en)
shranjeno pod: Športne prireditve, Šport