Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Avantura z vidnimi posledicami - Annecy, alpsko mesto leta 2012

19.06.2013 / Verein Alpenstadt des Jahres
Jean Luc Rigaut je župan Annecya. Z njim smo se pogovarjali o nazivu Alpsko mesto leta 2012 ter dinamiki razvoja in solidarnosti med mesti.
Image caption:
Jean-Luc Rigaut: "Zelo sem zadovoljen, da sem bil priča vsem živahnim dejavnostim, ki smo jih izpeljali v letu, v katerem je bila naša občina izbrana za "Alpsko mesto leta". © Ville d'Annecy
Annecy je v letu, ko je bil nosilec naziva "Alpsko mesto leta", pripravil obsežen program. Kaj je bilo tisto, zaradi česar je bilo to leto nekaj posebnega?
V ospredju dejavnosti so bile podnebne spremembe, seveda v povezavi z našim akcijskim načrtom in gradnjo ekološke mestne četrti Vallin Fier. Tu je bilo še področje voda. Izpeljali smo dva trajnostna projekta, v mestni upravi smo ustanovili službo za sodelovanje in izmenjavo informacij. In živeli v ritmu, kot ga narekuje naziv "Alpsko mesto leta", torej v ritmu prireditev. Za nas je bila to priložnost za proslavitev in obenem okrepitev naše alpske identitete, za potrditev pravilnosti naše odločitve za trajnostni razvoj, seveda pa tudi priložnost za komuniciranje z meščani in meščankami.

Alpska identiteta se je skozi vaše leto vila kot rdeča nit.
Številna društva so zelo uspešno predstavila alpsko kulturo in njeno dediščino, se zavzela za njeno ohranitev in spoštovanje, okrepila so povezanost tako s sodobno kulturo kakor tudi kulturo v drugih regijah. Tako so, če navedem le enega od primerov, naši dijaki v sodelovanju z mrežo EmpreintE posneli krajši film, ki prikazuje mlade prebivalce Annecyja in njihovo doživljanje alpske identitete, pa tudi medgeneracijsko dimenzijo alpske identitete. Alpsko leto se je končalo z zborovskim projektom Cant›alpina, pri katerem je sodelovalo več kot 200 pevcev. Pri tem projektu je šlo za ponovno oživitev alpskih tradicionalnih melodij, po drugi strani pa so domači glasbeniki nekatere skladbe napisali na novo.

Zelo pomembna za uspeh sta bila široka podpora in zavzetost posameznikov - eden od njih je zagotovo Thierry Billet, vaš podžupan in v mestnem svetu pristojen za okolje.
Da bi uresničili naš program, smo k sodelovanju povabili veliko ljudi, politike, kulturna društva in partnerje našega mesta, vse do prebivalcev. Thierryju Billetu je uspelo projekt obuditi k življenju in okoli sebe zbrati vse tiste, zaradi katerih je ta prestižni naziv pridobil na ugledu in vplivu. Kot župan sem zelo zadovoljen, da sem bil priča vsem tem živahnim dejavnostim, ki jih je sprožila avantura, imenovana Alpsko mesto leta 2012.

Kako so prebivalci mesta in regije doživljali to leto?
Ta poseben čas so resnično znali ceniti. Vsak je lahko našel svoj kraj za razmislek, priložnost za izmenjavo spoznanj o najrazličnejših vprašanjih, kot je, denimo, turistični razvoj. Primer za to je tudi razstava "Od ravnodušnosti do varstva, ki ponazarja odnos domačih prebivalcev do jezera". Dolgo časa varstvu nismo posvečali nikakršne pozornosti, a ko smo se v občini odločili jezero zavarovati, so pri zbiranju sredstev sodelovali vsi.

Kako ste obravnavali vodo kot osrednjo temo?
Sloves Annecyja kot lepega mesta, njegova naravna in stavbna dediščina, kakovost življenja - vse to ni slučaj. Leta 1957 je bilo ustanovljeno občinsko združenje za varstvo Annecyjskega jezera, njegova naloga je bila skrbeti za zgledno ravnanje z jezerskimi vodami kakor tudi ohranjati in izkoriščati te prednosti, s katero se mesto lahko pohvali. Stalno zavzemanje za trajnostni razvoj v smislu Alpske konvencije in naše Agende 21 je bilo nagrajeno s podelitvijo naziva "Alpsko mesto leta". Vode kot bistvenega elementa nismo želeli ločiti od drugih okoljskih problemov, zato smo združili obe temi, vodo in podnebne spremembe, med drugim na razstavi o reševanju jezera, ki je bila na ogled v mestni hiši, z nizom predavanj "mardis du climat" in fotonatečajem Annecy + 3°C.

Kateri trenutek je bil v letu, v katerem je bila vaša občina "Alpsko mesto leta", najtežji?
Kot pri vseh projektih takih razsežnosti, je tudi pri nas vedno obstajala skrb, da ne bi mogli izpolniti vseh pričakovanj. A naši partnerji, tudi alpska mesta, predvsem pa javnost so nas opogumili in trenutek dvoma spremenili v priložnost, da presežemo sami sebe.

Kako pa ste doživeli pristop Annecya k društvu "Alpsko mesto leta"?
Vstop v veliko družino alpskih mest je bil tudi izziv. Kooperativna dinamika je tista, ki to mednarodno združenje ohranja pri življenju. Je še posebno učinkovito sredstvo za skupno oblikovanje primerov dobre prakse, izhajajoč pri tem iz izmenjave izkušenj in razvoja skupnih projektov. Tako se lahko na področju okolja soočamo z aktualnimi in prihodnjimi izzivi.

Zakaj naj bi si neka občina sploh želela postati "Alpsko mesto leta"?
Danes na težave, s katerimi se soočamo, ne moremo več gledati izolirano. Rešitev za to lahko poiščemo le v dinamični skupnosti, v solidarnosti med mesti, regijami, ki jih povezujejo skupni cilji. Taka solidarnost, ki alpska mesta združuje prek čezmejne mreže, je zame največja spodbuda.

Kaj pa bo Annecyju ostalo od leta, v katerem je bil nosilec naziva "Alpsko mesto leta"?
Mesto bo nadaljevalo to, kar je doslej doseglo na področju vode, podnebja in alpske identitete, upoštevalo bo tudi nove vidike, ki so se pojavili v tem letu. Primer za nadaljevanje dejavnosti iz tega leta je ustanovitev t. i. podnebnega kluba. Ta povezuje društva, podjetja in prebivalce, ki se zavzemajo za povsem konkretno izvajanje našega podnebnega načrta.

Vir: Društvo Alpsko mesto leta, letna poročilo 2011 (pdf), www.cittaalpina.org/sl