Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Glasovi za čebele

21.02.2019 / alpMedia
Umiranje čebel je ljudi spodbudilo k ukrepanju. O tem priča kar 1,7 mio. podpisov, ki so jih na Bavarskem zbrali za razpis referenduma o ohranitvi biotske raznovrstnosti. Podobno pobudo pripravljajo tudi v švicarskem kantonu Thurgau.
Image caption:
Čebela je postala najbolj poznan simbol referenduma o ohranitvi biotske raznovrstnosti na Bavarskem © Volksbegehren Artenvielfalt

Na Bavarskem je peticijo Rešite čebele, ptice in metulje – zaustavite izgubo biotske raznovrstnosti podpisalo več kot 1,7 mio. ljudi, to pa je kar 18,4 % vseh volilnih upravičencev. »Računali smo na uspeh, a število zbranih glasov je vseeno preseglo vsa pričakovanja,« je z rezultatom zadovoljna Agnes Becker, pooblaščenka za razpis referenduma in namestnica predsednika bavarske Ekološko-demokratične stranke (ÖDP). Mandat, ki so jim ga podelili prebivalci, je jasen: »Določbe na področju varstva biotske raznovrstnosti morajo v prihodnje postati pravno zavezujoče in to velja tudi za kmetijstvo.« Nasprotovanja sicer prihajajo iz Bavarske kmečke zveze, a deželna vlada namerava do zgodnjega poletja 2019 pripraviti besedilo zakona o varstvu narave in biotske raznovrstnosti.

Pobudo za uveljavitev zavezujočega varstva biotske raznovrstnosti pripravljajo tudi v švicarskem kantonu Thurgau, pri čemer sta cilj uzakonitev in zagotovljeno financiranje izvajanja kantonalne strategije za biotsko raznovrstnost, podobne tisti v kantonu St. Gallen. Pobudo podpirajo stranka zelenih in okoljevarstvene organizacije.

Zaskrbljujoča poročila o umiranju žuželk

Od vseh 600 vrst divjih čebel, ki živijo na alpskem območju, je danes ogrožena polovica. Kot poroča časopis Biological Conservation, bo na svetu v naslednjih desetletjih izumrlo kar 40 odstotkov vseh vrst žuželk. Vzrok za to so predvsem intenzivno kmetijstvo, uporaba pesticidov in poraba tal. To potrjuje tudi biolog Stefan Kattari: »Upad biotske raznovrstnosti sicer ni nov pojav, a ljudje smo šele zdaj doumeli resnost današnjih razmer.« Kattari, ki v Achentalu/D na to temo že 17 let organizira oglede in predavanja, opozarja: »Varstvo čebel vedno pomeni tudi ohranjanje vseh vrst«. Večina tega, kar je koristno za čebele, je koristno za številne druge vrste, kot so ptiči, plazilci, dvoživke in ribe, seveda pa tudi za ljudi.

Projekt varstva čebel

Alpske občine iz Avstrije, Francije, Italije, Lihtenštajna, Nemčije, Slovenije in Švice so prepoznale pomembnost varstva čebel. V sklopu projekta BeeAware!, ki so ga začele izvajati leta 2018, so se z izvajanjem ukrepov, kot so zasaditve pasov cvetočih rastlin, spodbujanje ekološkega čebelarstva, organiziranje delavnic in razstav, renaturacija degradiranih oz. zazidanih površin idr., aktivno zavzele za ohranitev teh dragocenih opraševalk rastlin in pridelovalk medu. Pri tem jim z nasveti pomagajo tudi strokovnjaki, kot je Stefan Kattari, na spletnem naslovu beeaware.blog pa pilotne občine objavljajo zapise o uspehih, ki so jih dosegle na tem področju, kar naj bi k varstvu čebel in drugih žuželk spodbudilo tudi druge alpske občine.


Viri in nadaljnje informacije:

http://beeaware.blog/sl/varstvo-cebel-za-zacetnike/, http://beeaware.blog/aufruf-zur-rettung-der-bienen-in-bayern-ein-riesiger-erfolg/ (de), https://volksbegehren-artenvielfalt.de/2019/02/14/die-bienen-haben-es-geschafft-erfolgreichstes-volksbegehren-der-geschichte-in-bayern/ (de), https://orf.at/stories/3111089/, www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006320718313636 (en), www.tagblatt.ch/ostschweiz/frauenfeld/thurgauer-volksinitiative-will-artenvielfalt-zum-bluehen-bringen-ld.1066084 (de)