Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Vsealpska zmešnjava zaradi pesticidov

02.04.2020 / alpMedia
Manjša in večja mesta v Franciji ne dovolijo več uporabe pesticidov. Avstrija je prepovedala uporabo glifosata. Predstavniki civilne družbe zbirajo podpise za učinkovitejšo zaščito čebel. Prepir, ki se je vnel zaradi pristojnosti, formalnih nepravilnosti in zaščite zdravja.
Image caption:
Za zdravje in biotsko raznovrstnost – alpske občine v trdovratnem boju za prepoved uporabe pesticidov.

V več kot 120 večjih in manjših francoskih mestih so izdali vrsto odlokov, ki prepovedujejo uporabo pesticidov v neposredni bližini stanovanjskih hiš. V alpski regiji so to občine Saint-Pierre-d'Entremont, Malleval en Vercors, Grenoble in Eybens. A zdi se, da so mnenja sodnih oblasti deljena, saj so v večini obravnavanih primerov upravna sodišča prepoved uporabe pesticidov razveljavila. Njihovo stališče je, da je sprejemanje tovrstnih odločitev naloga države. A kljub temu so se ponekod, predvsem v pariški regiji, že izrekli za sprejetje ustreznih odlokov na lokalni ravni. Brigitte Bienassis, županja savojske občine Saint-Pierre d'Entremont, je pri tem opozorila: »Da bi imeli realno možnost za izvedbo sprememb na nacionalni ravni, bi se moralo gibanju priključiti čim več občin«.

Kdo ima odločilno vlogo?

Ravno tako povzroča vprašanje uporabe glifosata razburjenje tudi v drugih alpskih državah. V Italiji se je za prepoved uporabe tega herbicida na javnih površinah odločilo že več kot 70 občin, med njimi tudi Vallarsa in Belluno. Za južnotirolsko občino Mals, ki je vodilna na področju prepovedi uporabe pesticidov, so jeseni 2019 iz Bolzana prispele slabe novice: upravno sodišče je občinski odlok o splošni prepovedi pesticidov namreč razglasilo za ničen, saj je za odločanje o teh vprašanjih pristojna država in ne občina. Prebivalci Malsa pa ne bodo kar odnehali in nameravajo zadevo poslati v odločanje državnemu svetu v Rimu.

V Nemčiji se je v sklopu projekta Občine brez pesticidov doslej že več kot 500 mest in občin prostovoljno zavezalo, da glifosata na javnih površinah ne bo več uporabljalo, nekateri od njih so se uporabi pesticidov celo povsem odpovedali. Zanimivo je, da je bil še leta 2017 drugačnega mnenja celo takratni minister za kmetijstvo: v nasprotju z navodili zvezne vlade je enostransko glasoval za to, da EU podaljša dovoljenje za uporabo glifosata do leta 2022.

Čas je za politiko!

Tudi v Avstriji je zmeda zaradi pesticidov popolna: julija 2019 je avstrijski parlament uzakonil prepoved glifosata, že decembra pa je zadeva na sodišču padla zaradi formalne napake: EU z osnutkom zakona ni bila vnaprej seznanjena. Nova vlada ni doslej ukrenila ničesar, da bi nadoknadila zamujeno in tako zakon še vedno ni stopil v veljavo.

Od leta 2013 se države članice EU spoprijemajo tudi s sprejetjem predelane izdaje smernic za zaščito čebel, ki naj bi uveljavile strožja pravila v postopku pridobivanja dovoljenja za uporabo pesticidov. Medtem ko se države prepirajo, civilna iniciativa pridno zbira podpise. Z evropsko državljansko pobudo Rešimo čebele in kmete – čebelam prijazno kmetijstvo za zdravo okolje želijo pobudniki postopoma do leta 2035 povsem prepovedati uporabo sintetičnih pesticidov v kmetijstvu. Da bi bila pobuda tudi sprejeta, potrebujejo najmanj milijon podpisov, ki jih morajo zbrati do 30. septembra 2020.

 

Viri:

www.maireantipesticide.fr/ (fr), www.savebeesandfarmers.eu/eng/ (en), www.welt.de/newsticker/news1/article200163452/Chemie-Paris-und-weitere-franzoesische-Staedte-verbieten-Pestizide.html (de), www.corriere.it/buone-notizie/19_giugno_12/pesticidi-addio-70-comuni-italiani-ne-limitano-l-utilizzo-50139612-8d17-11e9-98ba-037337dafe50.shtml (it), www.bund.net/themen/umweltgifte/pestizide/pestizidfreie-kommune/ (de), www.zeit.de/politik/deutschland/2017-11/glyphosat-entscheidung-merkel-ruegt-alleingang-von-csu-agrarminister (de), www.infosperber.ch/Umwelt/Pestizid-Verbote-Franzosische-Gerichte-sind-sich-nicht-einig (de)