Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Stališče: Nov način razmišljanja o družbenem sožitju

30.08.2017
O socialnih inovacijah danes že vsi razpravljajo. A kaj sploh to je oz. ni in za kakšne namene socialne inovacije sploh potrebujemo? Michaela Hogenboom, projektna vodja pri CIPRI International, pričakuje od socialnih inovacij na območju Alp nove odgovore na stara vprašanja.
Image caption:
Michaela Hogenboom Kindle, vodja projektov za mlade, CIPRA International. © Caroline Begle

Socialne inovacije vsebujejo nove možnosti, kombinacije in oblike sobivanja v družbi. Spodbujanje socialnih inovacij je tudi eden od strateških ciljev CIPRE International, ki lahko tako odločilno prispeva k trajnostnemu razvoju, dobremu upravljanju in kakovostnemu življenju v Alpah. A zakaj sploh potrebujemo nove pristope, če vemo, da se družbeni izzivi intenzivno rešujejo že na vseh ravneh, bi se lahko vprašali.

Izzivi na okoljskem področju so, recimo, znani že dolga desetletja, lotevamo se jih z najrazličnejšimi ukrepi. A ti ukrepi še zdaleč niso dovolj, da bi spremenili trenutni trend. Primer za to so podnebne spremembe: potrebnih prilagoditev, da dvig temperature ne bi presegel 1,5 stopinje Celzija, ne bo mogoče doseči le s tehničnimi rešitvami. Potrebujemo namreč tudi spremembe v ravnanju članov celotne družbe – in natanko tukaj odigrajo svojo vlogo socialne inovacije. »Popravi sam« kavarne (repair cafés; v katerih se ljudje učijo sami popraviti pokvarjene stvari), skupnostni vrtovi, premišljeni sistemi za izposojo koles ipd. lahko pomembno prispevajo k temu in so le začetna faza v tem procesu. Socialna inovacija dejansko prinaša nov način razmišljanja oz. nov odnos do sobivanja v družbi.

Istočasno obstaja nevarnost, da se bodo socialne inovacije sprevrgle le v še en modni slogan. Vse, kar je novo ali drugačno, še ni tudi inovativno. Gre predvsem za to, da se družbenih izzivov lotimo usmerjeno k cilju in na konkretni ravni, da razvijamo nove rešitve v prepletenosti različnih perspektiv. Ni torej dovolj, če inovacije poskušajo le uresničiti cilj povečati gospodarsko rast, čeprav bi lahko socialne inovacije ustvarjale dobiček – kot sredstvo za dosego namena.

Novi pristopi in odgovori imajo še eno, prav posebno značilnost: krepijo namreč lastno odgovornost in spodbujajo k sodelovanju, in to ne glede na to, ali prihaja pobuda zanje od spodaj ali zgoraj. V idealnem primeru se obe ravni dopolnjujeta. Odgovornost tako prevzamejo tudi nosilci političnih in ekonomskih odločitev: podpirati morajo vzpostavitev razmer, v katerih bodo socialne inovacije uspevale in se v družbi tudi trdno zasidrale.

V okviru projekta CIPRE I-LivAlps se bodo septembra 2017 mladi skupaj s strokovnjaki in predstavniki nacionalnih odborov CIPRE posvetili problematiki socialnih inovacij, pri čemer bodo izhajali iz konkretnega primera: skupaj bodo oblikovali koncept, na podlagi katerega bi bilo mogoče zaustaviti odseljevanje iz odročne italijanske doline Maira. To bo nazorno posredovana, življenjska socialna inovacija. In kaj se bo iz tega izcimilo? V tem je bistvo socialne inovacije: ne vemo in se veselimo presenetljivih odgovorov.

 

Več informacij:

www.cipra.org/sl/cipra/international/projekti/tekoci-projekti/i-livalps

shranjeno pod: alpMedia 06/2017, Stališče