Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Doseči bo treba soglasje med varstvom narave in energijskim preobratom

17.10.2013 / alpMedia
Sredi novembra se bodo v Brig - Glisu sestali partnerji projekta recharge.green - med njimi tudi CIPRA - in iskali odgovore na vprašanje, kako naj Alpe postanejo pomemben vir za obnovljive vire energije, sočasno pa ohranijo visoko raven kakovosti življenja in biotsko raznovrstnost. V nadaljevanju razmišljanje o tem, kaj storiti, da energijski preobrat ne bo prevladal nad varstvom narave.
Image caption:
V okviru konference projekta recharge.green bodo predstavljene rešitve za konflikte, ki se pojavljajo med varstvom narave in proizvodnjo energije, denimo na področju vetrne energije. © H.D.Volz / pixelio.de
Vetra, vode, lesa in sonca je v Alpah dovolj. Širša raba obnovljivih virov energije je korak na poti do energijskega preobrata, a hkrati prav ta ogroža biotsko raznovrstnost in ekosistemske storitve. Za konflikt, ki se pojavlja med varstvom narave in proizvodnjo energije, so premišljene in preizkušene rešitve že na voljo, zatrjujejo partnerji projekta, ki sodelujejo pri alpskem projektu EU recharge.green. 12. in 13. novembra 2013 se bodo sestali na mednarodni konferenci v švicarskem mestu Brig - Glis, alpskem mestu leta 2008, in predstavili prve rezultate, ki so bili doseženi pri izvajanju projekta.
Konferenca bo tudi priložnost za razpravo o projektni temi z vidika politike, gospodarstva in varstva narave, v njej bodo sodelovali strokovnjaki iz celotnega alpskega območja, predstavniki alpskih mrežnih organizacij in inštitucij, med katerimi bo tudi Markus Reiterer, generalni sekretar Alpske konvencije. V okviru interaktivne kavarne - world café, ki mu bo sledila ekskurzija v energijsko varčno regijo Goms, si bodo lahko udeleženci na podlagi primerov iz regije izmenjali informacije in izkušnje o konfliktih, s katerimi se pri tem soočajo, in morebitnih strategijah, kako nastale konflikte tudi preprečiti oziroma se jim izogniti.
Soorganizatorica konference je Mednarodna komisija za varstvo Alp (CIPRA), pri tem pa ji bo pomagalo društvo Alpsko mesto leta. Udeležba na konferenci je brezplačna. Projekt recharge.green, ki bo trajal še vse do junija 2015, je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Območje Alp.
Več informacij na: www.recharge-green.eu/infoservice-2/events (en), www.recharge-green.eu/sl/