Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Luca Mercalli o italijanski podnebni politiki - Projekti vredni pohvale, nacionalne strategije pa nobene

04.11.2009 / Serena Rauzi
Luca Mercalli, metereolog in televizijski moderator, je pri prizadevanjih za učinkovito varstvo podnebja v Italiji precej osamljen. Kot pravi sam, zaostaja njegova država na tem področju za sosednjimi svetlobna leta. Politika ga je povsem razočarala, še največ razumevanja pa je doživel pri nekaterih gospodarstvenikih.
Luca Mercalli
Image caption:
Luca Mercalli - Glas za varstvo podnebja v Italiji © Alberto Gedda, RAI DUE TG Montagne
"Na vprašanje, ali je Italija v boju proti podnebnim spremembam naredila dovolj, moram odgovoriti z odločim ne. V Italiji se še vedno ne zavedamo, kaj pomenijo podnebne spremembe in kakšne so lahko njihove posledice. V zadnjih desetih letih še nobeni vladi ni uspelo, da bi pripravila vsaj resen, konkreten informacijski in akcijski program na to temo.
Danes imamo dvojno situacijo: na ravni države povzroča zmedo vlada s svojimi protislovnimi akcijami, pa naj bo to na vrhu G8 doseženo soglasje glede cilja, da se dvig povprečne globalne temperature omeji na dve stopinji Celzija, odločitev za uporabo jedrske energije ali pa predlog senatorjev večinskih strank, ki celo oporeka obstoju podnebnih sprememb. Po drugi strani pa se na lokalni ravni vrstijo pobude za spodbujanje in podporo rabi obnovljivih virov energije, iz katerih izhaja veliko število dobrih projektov, za katerimi stojijo pokrajine oziroma občine.

Ne gre za denar
V Italiji torej ne primanjkuje projektov niti sposobnih akterjev, ki bi projekte izvajali. Kar manjka, je kakovostna nacionalna strategija ter enotna in dosledna vizija institucionalnih organov. Njihova naloga bi morala na podlagi ustreznih zakonov in uredb usmerjati načine ravnanja in navade ljudi. Namesto tega pa nastaja vtis, da vlada na institucionalni ravni velika zmeda, ki državljane in državljanke vznemirja in jim jemlje pogum.
Na področju boja proti podnebnim spremembam zaostaja Italija svetlobna leta za drugimi alpskimi državami, kot so Švica, Nemčija ali Avstrija. In to kljub dejstvu, da bi bil na voljo dovolj velik potencial, s katerim bi lahko dohiteli druge države. Treba bi bilo le izkoristiti, kar so drugi pred nami izdelali in razvili na področju tehnologije in tehnološkega znanja.
Zagotovo je v takem brezupnem položaju tudi nekaj maloštevilnih izjem. Med alpskimi regijami izstopa predvsem avtonomna pokrajina Bolzano, druge regije ji le počasi sledijo. Bilo bi napačno trditi, da je prednost avtonomnih pokrajin le vprašanje denarja - odločilnejši je kulturni dejavnik in okoljska ozaveščenost, ki je v nemško govorečem prostoru občutno izrazitejša in bolj zakoreninjena.

Prav ima, kdor je najglasnejši
Kljub vsemu nasprotovanju pa so tudi v preostalih predelih Italije kompetentne in zavzete osebe, ki me spodbujajo, da nadaljujem svoje delo na področju obveščanja in ozaveščanja. Žal smo le manjšina in tako le stežka dosežemo, da nam prisluhnejo tudi drugi. V Italiji danes doživljamo poveličevanje ideologije. Dejstva se spreobračajo in prav ima tisti, ki je najglasnejši. A pomembne teme, kot je okolje, zahtevajo resno in temeljito razpravo.
Zdi se, da je del industrije omenjeno dejstvo dojel. In tako presenetljivo prihajajo najpozornejši in najbolj zainteresirani sogovorniki prav iz gospodarstva. Nekateri podjetniki so začeli spoznavati, da naložbe v podnebne ukrepe niso koristne le za okolje, marveč so oni sami prvi, ki bodo veliko pridobili od varčevanja z energijo in kakovostnejših strategij trženja.
Ko se prek državnih meja in Alp oziram proti Kopenhagnu, si ne delam iluzij, da se bo svet spremenil čez noč. Bil bi že zadovoljen, če bi si z zavzetostjo in prepričljivostjo prizadevali, da bi postalo nekaj povsem običajnega to, kar tudi CIPRA dan za dnem sporoča v obliki dobrih, inovativnih in revolucionarnih praks. Hiša s sončnimi kolektorji na strehi in s kakovostno toplotno izolacijo mora postati nekaj tako samoumevnega, kot je kuhinja s hladilnikom, seveda energijskega razreda A++."


Glas za varstvo podnebja v Italiji

Luca Mercalli je predsednik družbe Società meteorologica italiana ter ustanovitelj in direktor časopisa za metereologijo Nimbus. Kot moderator rubrike Che tempo che fa v priljubljeni oddaji na tretjem (RAI 3) in TG Montagne na drugem programu državne italijanske radiotelevizijske družbe (RAI 2) je Mercalli postal znana osebnost po vsej državi. Dlje časa se aktivno ukvarja z obveščanjem in ozaveščanjem javnosti o temah, ki so povezane s podnebnimi spremembami v Italiji in s prihodnjim razvojem gorskega sveta. Rojen v Torinu danes živi in dela v dolini Susa v Piemontu.
www.nimbus.it (it/en)