Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Sodelovanje pri opozarjanju na izredne podnebne razmere v Alpah

18.03.2023 / Andreas Radin, CIPRA International
Zmanjševanje višine snežne odeje, hitro taljenje ledenikov in vroča poletja so že doslej močno vplivali na življenje v Alpah. Da bi javnost redno opozarjale na aktualno dogajanje, so vremenske službe iz Avstrije, Nemčije in Švice začele o podnebnih razmerah v Alpah objavljati polletne biltene z naslovom Alpsko podnebje (Alpenklima).
Image caption:
Vremenska postaja ZAMG na Pasterze: poleg meteoroloških parametrov se merita tudi globina snega in taljenje ledu. © ZAMG/Weyss

"Na alpsko območje še posebej vplivajo antropogene podnebne spremembe," so v prvi številki biltena Alpsko podnebje opozorili direktorji treh vremenskih služb: Nemške meteorološke službe (DWD), avstrijskega Centralnega inštituta za meteorologijo in geodinamiko (ZAMG) ter švicarskega zveznega urada za meteorologijo in klimatologijo (MeteoSwiss). V publikaciji, ki izhaja dvakrat letno, so na podlagi podatkov, kot so jih pridobile omenjene službe, zabeleženi in razvrščeni najpomembnejši vremenski dogodki v vsakokratnem šestmesečnem obdobju. Že iz prve številke biltena, ki je izšla konec leta 2022, jasno izhaja, da so poletni meseci v Alpah vse bolj vroči. V obdobju od maja do avgusta 2022 je bilo za 1,2 do 2,5 °C pretoplo; medtem ko je bil september nekoliko hladnejši od povprečja v letih 1991–2022, pa je bil oktober v številnih krajih najtoplejši od začetka meritev, saj je za 3,8 °C presegal dolgoletno povprečje.

Taleči se ledeniki, posušeni travniki

Posledic podnebnih sprememb ni bilo mogoče spregledati: pozne poletne ture, na katerih že spomladi ni bilo več snega, usodni odlom ledenika na italijanski Marmoladi, pomanjkanje vode v kmetijstvu, hitro širjenje lubadarja. Zelo opazno merilo obsega podnebnih sprememb na območju Alp je tudi krčenje ledenikov, k čemur je pripomogla kombinacija zmanjšane količine padavin, nadpovprečnih temperatur in velike osončenosti. Leto 2022, ko so švicarski ledeniki izgubili 3,2 km3 mase ledu, je bilo podnebno najbolj ekstremno leto od začetka meritev, še pred vročim poletjem leta 2003 – a glede na trenutni trend najverjetneje pri tem ne bo dolgo ostalo.

 

Viri in nadaljnje informacije:

DWD, MeteoSchweiz, ZAMG, 2022; Alpenklima Sommerbulletin 2022: Klimazustand in den Zentral- und Ostalpen (de), www.meteoschweiz.admin.ch/ueber-uns/medien/medienmitteilungen/2022/12/erster-laenderuebergreifender-bericht-zum-alpenklima.html (de, fr, it)