Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Primeri dobre prakse

Odlične ideje mladih

03.04.2019
O tem, kako v manjšem slovenskem mestu mlade navdihujejo nadzemne in podzemne inovacije.
Image caption:
(c) Marko Cuk

Klekljanje čipk in nekdanji rudnik živega srebra sta trdno zasidrana v identiteti Idrije. Izdelovanje ročno klekljanih čipk se sicer ponaša z večstoletno tradicijo, a povprečna starost idrijskih klekljaric se iz leta v leto povečuje. Da bi bila, če bi ta dejavnost izginila, škoda res velika, so prepričani Matevž Straus in njegovi somišljeniki. Navdihnjeni s punk rockom, pop glasbo in ljubezenskimi pesmimi, so zato sklenili, da bodo stari domači obrti dali svežega vetra. Leta 2014 so člani društva Idrija 2020 ob idrijskem čipkarskem festivalu pripravili razstavo in z njo pokazali, kako vsestransko je lahko čipkarstvo tudi v sodobnem času. Danes društvo izdeluje in prodaja različne čipkarske izdelke, od uhanov s čipko do majic s potiskom čipke.

Društvo Idrija 2020 je leta 2012 ustanovilo pet Idrijčanov, ki so v domačem mestu želeli oživiti socialno, kulturno in gospodarsko dogajanje. »Kar počnemo, ni vsem všeč,« pripomni tridesetletni Straus in z nasmeškom nadaljuje: »No, tudi negativni odzivi so še vedno odzivi. Pomembno je, da prebivalci in politiki spoznajo, da mladi potrebujejo več priložnosti.«

Uporaba čipke pa je le ena od mnogih idej in teh mlademu društvu še dolgo ne bo zmanjkalo. Po zaslugi Matevža Strausa in njegovih prijateljev so slovensko alpsko mesto med drugimi odkrili tudi prostovoljci geolovske skupnosti. Geolovci sami ali v skupinah lovijo želeni zaklad s pomočjo aplikacije geozaklade, ki so na območju Idrije in njene okolice postavljeni na posebnih zgodovinskih lokacijah. Živahno je tudi pod zemljo. Društvo namreč organizira ogled starih jaškov v rudniku živega srebra v sodelovanju z nekdanjimi rudarji in ti zdaj z veseljem pripovedujejo zgodbe o rudniku, obiskovalci pa jih prav tako z veseljem poslušajo. »V društvu smo vedno pozorni, kaj vse lahko ponudi Idrija iz svoje zgodovine in kulturne dediščine – to poskušamo potem obiskovalcem pokazati na čim bolj zanimiv način,« pojasni Matevž Straus. 

Številni projekti prinašajo tudi izkušnje, ki jih Matevž Straus in njegovi prijatelji nameravajo izkoristiti tudi poklicno. »Kar smo se naučili v zadnjih letih, želimo zdaj prenesti tudi na druga mesta in regije.« Leta 2018 je društvo Idrija 2020 na natečaju družbenih evropska nagrada za socialne inovacije (ESIC) za svoje delovanje prejelo prvo nagrado – zagotovo uspeh, ki društvu prinaša dodatno spodbudo in motivacijo. Več na www.idrija2020.si .

shranjeno pod: Prebivanje in zaposlitev

Kratek opis

Kaj: Društvo Idrija 2020

Kdo: mladi iz Idrije, člani društva, partnerji s kulturnega, gospodarskega in političnega področja

Kje: Idrija, Slovenija

Kdaj: deluje od leta 2012

Kako: Društvo si prizadeva, da bi bilo življenje v Idriji za mlade privlačno in zanimivo. Člani društva se v projektih osredotočajo na domače mesto in iščejo možnosti za izboljšave; v okviru projektov iščejo sami ali v sodelovanju z lokalnimi partnerji kakovostne in pogosto nekonvencionalne rešitve.

Prenosljivost in uporabnost v drugih regijah: V želji, da bi ostali in živeli v domačem kraju ali regiji, so mladi marsikje na območju Alp nezadovoljni z možnostmi, ki jih ta kraj ali regija ponuja. Društvo Idrija 2020 izkorišča aktualne možnosti, ki v kraju obstajajo, in jih postavlja v nov kontekst. Svoje izkušnje želi deliti z drugimi, partnerje pa išče tako v Sloveniji kot v tujini.