Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Sporočila za medije

Vsealpsko mreženje deležnikov v trajnostnem turizmu je nuja

25.04.2019
Idej o uresničevanju trajnostnega turizma je res veliko, a kdo bo skrbel za njihovo medsebojno povezovanje? CIPRA International je zato organizirala delavnico, na kateri so strokovnjaki iz vseh alpskih držav pripravili opis novega delovnega mesta, kar naj bi pripomoglo k rešitvi te problematike. Zdaj so na potezi delodajalci in financerji v turizmu.
Image caption:
Trajnostni turizem – različne zahteve bo lahko izpolnjevala le široka mreža varuhov trajnostnega razvoja. © CIPRA International

Medtem ko nekaterim krajem preti prezasičenost s turizmom, se na podeželju soočajo z izseljevanjem prebivalstva s podeželja, usmerjanje turističnih tokov je postalo nuja, poleg tega postavlja podnebna kriza turistične regije v Alpah pred nove izzive. Recepti za udejanjanje trajnostnega turizma, ki bo prijazen do okolja, seveda obstajajo, a pogosto zgolj na regionalni ravni in marsikdaj le po zaslugi prizadevanj posameznikov. Tako so vse bolj iskani tisti, ki bi tovrstne trajnostno zasnovane pristope znali med seboj povezati, krepiti in širiti po celotnem območju Alp na vseh ravneh, tj. od gospodarstva prek socialnih vidikov do okolja. CIPRA je zato novembra 2018 v Innsbrucku/A tej problematiki posvetila strokovno delavnico, katere izvedbo je finančno podprlo nemško Zvezno ministrstvo za okolje, varstvo narave in jedrsko varnost (BMU).

16 pogojev za zasedbo delovnega mesta: od mobilnosti do podnebnih sprememb

Ekohoteli, gorniške vasi, združenje Alpski biseri, projekt kulinarične dediščine AlpFoodway in še bi lahko naštevali: tako raznolike kot so organizacije in pristopi k uresničevanju trajnostnega turizma na območju Alp, je raznolik tudi seznam zahtevanih pogojev, ki jih morajo izpolnjevati osebe, ki bi te pristope lahko med seboj povezovale v praksi. Opis delovnega mesta, ki so ga pripravili na innsbruški delavnici, so strokovnjaki iz alpskih držav zdaj še dopolnili. Poleg klasičnih izkušenj s področja turističnega gospodarstva in politike velja prav izkušenost kandidata na področju trajnostne mobilnosti, kmetijstva, energije in podnebnih sprememb za enega osrednjih elementov v opisu. Eden od skupaj 16 pogojev, določenih za zasedbo delovnega mesta, je tudi zahteva, da »varuh« trajnostnega turizma na območju Alp pozna veljavne ekoznake in certifikate v alpskem turizmu. »Deležniki, o katerih je govor, resnično potrebujejo obraz, glavo, telo, potrebujejo konkretnega sogovornika,« je opozoril Christian Baumgartner, turistični strokovnjak in podpredsednik CIPRE International.

Rezultat delavnice je tako treba razumeti kot program dela in spodbudo za vse, ki želijo zaposlovati turistične menedžerje, ki naj bi trajnostna načela v turizmu še okrepili. Tu je še vprašanje financiranja, pa tudi vprašanje, ali bi bile te osebe glede zaposlitve vezane na organizacije, NVO ali lokalne turistične organizacije. Različne zahteve bo lahko izpolnjevala le široka mreža varuhov. »Ti bodo v okviru svojega delovnega mesta verjetno imeli različne prednostne naloge, odvisno pač od tega, ali bo šlo, denimo, za francoske ali avstrijske Alpe,« je še pojasnil Baumgartner. V sodelovanju s partnerskimi organizacijami, kot je Alpska konvencija, bo CIPRA zdaj poskrbela, da se bo opis delovnega mesta razširil po celotnem območju Alp in to s ciljem, da ga bodo institucije in upravni organi tudi sprejeli.

O projektnih partnerjih

Projekt Trajnostni turizem v Alpah – kdo bo opravil nalogo? vodi CIPRA International s podporo nacionalni odborov CIPRE v Avstriji, Franciji, Italiji, Nemčiji, Sloveniji in Švici. Izvajanje projekta finančno podpira nemško Zvezno ministrstvo za okolje, varstvo narave in jedrsko varnost s sredstvi nemškega Zveznega parlamenta.

Opis delovnega mesta, podkast k delavnici (de) in druge informacije: www.cipra.org/sl/skrbnico-turizem

Kontaktna oseba:

Magdalena Holzer, vodja projekta, CIPRA International, [email protected], +423 237 53 13

shranjeno pod: Turizem, Trajnost