Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Samostojna pot švicarskih gorskih območij

24.03.2015 / alpMedia
Švicarski Zvezni svet je objavil strategijo prostorskega razvoja na gorskih območjih. Gorski kantoni so se na to odzvali zelo hitro – z lastnim predlogom.
Image caption:
Mogočna naravna pokrajina – švicarska gorska območja želijo ubrati svojo pot brez vmešavanja države ali okoljskih organizacij © Andreas Metz flickr.com

S strategijo »Politika za podeželje in gorska območja« se švicarska vlada sooča s prostorskimi izzivi, kot je doseganje ravnovesja med mestom in podeželjem. Cilj pri tem je spodbujanje konkurenčnosti ter krepitev raznovrstnosti in socialne kohezije v Švici. Čeprav strategija izhaja iz ideje trajnostnosti, novih prednostnih nalog in inovativnih spodbud ne prinaša. Kritiki strategijo opisujejo kot status quo aktualne politike.

Na strategijo razvoja gorskih območij so se odzvali tudi švicarski gorski kantoni in pripravili lasten dokument, v katerem so zapisali zahtevo, da se zmanjša vpliv okoljskih organizacij. Ključna naloga je spodbujanje rabe vodne energije. Hans Weber, direktor CIPRE Švica, se je kritično izrazil o prepričanju, da se okoljske organizacije zaznavajo kot tiste, ki ovirajo gospodarski razvoj, in ne kot partnerice. »Neokrnjeni narava in pokrajina sta najpomembnejša osnova za uspešen turizem v Alpah.« Weber si tudi želi, da bi bilo več pozornosti namenjene spodbujanju inovacij v korist trajnostnega razvoja na regionalni ravni.

Za švicarski turizem na gorskih območjih je inovativna in sonaravna ponudba vir dohodkov, ki ga je treba še bolje izkoristiti. Tako se tudi glasi spoznanje foruma o sonaravnem turizmu (»Naturnaher Tourismus – echt nachhaltig«), ki ga je pred kratkim organizirala CIPRA Švica. Sonaravni turizem bi lahko pokazal pravo pot iz krize v turistični panogi v švicarskih Alpah.

Viri in več informacij na: http://www.are.admin.ch/dokumentation/publikationen/00022/index.html?lang=de (de/fr/it/en), http://www.rkgk.ch/wp-content/uploads/2014/09/RKGK_StrategieAlpenraum_Bericht-Aug-2014_D.pdf (de), http://www.regiosuisse.ch/news-agenda-de/news/literaturtipp-die-schweizerischen-berggebiete-in-der-politik (de/fr/it/en)