Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Gorska območja v Evropi 2020

18.04.2013 / alpMedia
Kakšno vlogo imajo lahko gorska območja v strategiji Evropske unije Evropa 2020? Euromontana, večsektorsko združenje za sodelovanje in razvoj gorskih območij v Evropi, je kot odgovor na postavljeno vprašanje pripravila poseben dokument in ga namenila javni razpravi.
Image caption:
Kot ugotavlja najnovejša študija, so gorska območja, h katerim sodi tudi švicarska občina Ramosch, velika pridobitev za celotno Evropo. © Barbara Wülser
Preudarna, trajnostna in vključevalna rast je cilj, ki je zapisan v aktualnem gospodarskem programu Evropske unije Evropa 2020. K uspešnemu izvajanju tega dokumenta pa lahko bistveno prispevajo tudi gorska območja, na katera odpade okoli 29 odstotkov površine in 17 odstotkov prebivalstva EU. V Euromontani, mreži za gorska območja, so zbrali predloge, kako bi bilo to mogoče doseči, jih analizirali tako, da so jih razdelili na enajst prednostnih področij EU (spodbujanje vseživljenjskega učenja, lažji dostop do informacijsko-komunikacijskih tehnologij, varstvo podnebja, obnovljivi viri energije ...), nato pa za vsako prednostno področje povzeli cilje, ki so jih postavili v Bruslju, in ob tem navedli možnosti za gorska območja in primere s teh območij. Tako je v poglavju o prilagajanju posledicam podnebnih sprememb in obvladovanju tveganj zapisano, da so prav gorska območja tista, kjer lahko konkretni ukrepi, kot je spodbujanje tradicionalnih oblik pašništva, prispevajo k izboljšanju razmer v celotni Evropi. Združenje za sodelovanje in razvoj gorskih območij v Evropi bo dokument v razpravo predložilo junija, na koncu tega procesa pa bo oblikovalo razvojne strategije za lokalne pobude.
Viri in več informacij na: www.euromontana.org/en/themes-de-travail (en/fr)