Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Strokovne ekskurzije v gozdni vrtec

21.01.2018
Že vrsto let organiziramo strokovne ekskurzije v gozdni vrtec v Avstriji, kjer si pedagoški kader lahko ogleda delovanje gozdnega vrtca in opazuje otroke pri igri v gozdu.
Image caption:

Gozd je prostor za igro in izkustvo

Termin gozdna pedagogika je sprva pomenil vzgojo in izobraževanje o gozdu, danes pa se je tej definiciji pridružilo tudi izobraževanje za trajnostni razvoj. V pedagoškem smislu lahko gozdno pedagogiko uvrstimo v sklop izobraževanj na prostem, to je način dela znotraj šolskega kurikuluma, kjer se vsakodnevni pouk izvaja izven razreda, v lokalnem okolju. Začetki gozdne pedagogike segajo v petdeseta leta, najprej pod imenom gozdna šola, ki se je oblikovala na Švedskem. Namen gozdnih šol je bil na začetku poučevanje otrok o naravi s poudarkom na pridobivanju praktičnih izkušenj in veščin v naravi. Iz Švedske se je ideja preselila na Dansko, kjer je postala del kurikuluma predšolske vzgoje. Koncept se je v devetdesetih razširil tudi drugje po Evropi.

V Sloveniji za enkrat še ne poznamo gozdnih šol in gozdnih vrtcev v taki obliki kot v tujini, vendar se številni vrtci in šole odločajo za kontinuirano izvajanje vzgojno – izobraževalni proces v naravnih okoljih. Prav tako so tudi v nekaterih šolah začeli izvajati poučevanje nekaterih predmetov v gozdu.

Namen gozdne pedagogike:

  • Z različnimi pristopi prispevati k razvoju ustreznega človekovega odnosa do gozda.
  • Dojemanje gozda + (samo)zavedanje lastnih zmožnosti ter odgovornosti

Predstavitev

Image caption:

Organiziramo strokovne ekskurzije za pedagoške kolektive v avstrijski gozdni vrtec v vasici Marija Snežna. 

Vtise o nekaterih ekskurzijah si lahko preberete v novicah. 

Za več infomacij pišite na: [email protected]