Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Spremljanje stanja biotske raznovrstnosti v Alpah

03.11.2020 / alpMedia
Fotopasti, avdiosnemalniki, vzorci tal: v okviru za alpsko območje edinstvenega raziskovalnega projekta v Narodnem parku Berchtesgaden v Nemčiji izvajajo popisovanje vplivov podnebne krize na biotsko raznovrstnost. Končne rezultate projekta bodo lahko uporabili tudi v drugih gorskih regijah.
Image caption:
Podnebna kriza in biotska raznovrstnost: raziskovanje povezav je namen projekta, ki ga izvajajo v Narodnem parku Berchtesgaden. (c) Narodni park Berchtesgaden, Kurt Wagner

Tehniška univerza v Münchnu (TUM) si skupaj z Narodnim parkom Berchtesgaden prizadeva uresničiti zastavljeni projektni cilj: pripraviti pregled stanja vseh živali, rastlin in gliv. Za področje podnebnih sprememb je že na voljo obsežno podatkovno gradivo, pojasnjuje vodja raziskave Rupert Seidl iz TUM: »To sedaj dopolnjujemo z analizo kartiranja rastlinskih vrst, pasti za žuželke, fotopasti za vretenčarje, akustičnih posnetkov ptic in netopirjev ter vzorcev tal za glive in bakterije.« Prve izsledke izvajalci projekta pričakujejo konec leta 2021, denimo glede razširjenosti vrst na različnih nadmorskih višinah. »Ker na območju narodnega parka vplivi podnebnih sprememb niso antropogenega izvora, je s podnebjem povezane spremembe v ekosistemih parka mogoče še posebno dobro raziskovati,« poudarja Rupert Seidl. Merilna mesta bodo zagotavljala podatke za časovno vrsto še po letu 2021, pridobljene rezultate pa bo mogoče uporabiti tudi v primeru ekosistemov drugih gorskih regij. Bavarsko okoljsko ministrstvo spodbuja sodelovanje med narodnim parkom in TUM.

Omilitev krize na področju biotske raznovrstnosti

Ko se javna sredstva stekajo v napačno smer, nastaja škoda za biotsko raznovrstnost. Študija, objavljena avgusta 2020, tako navaja konkretnih 160 primerov slabe prakse iz Švice, med katerimi so omejevanje namenskosti cestnoprometnih dajatev, spodbujanje gradnje malih hidroelektrarn, zniževanje davčnih osnov za mineralna olja in še marsikaj. »Krizo na področju biotske raznovrstnosti je mogoče omiliti, če bi se subvencije dodeljevale le v primeru, da to dokazljivo ne bi škodilo biotski raznovrstnosti,« opozarja Irmi Seidl, vodja znanstveno-raziskovalne enote za ekonomske in družbene vede v Švicarskem inštitutu za raziskovanje gozda, snega in pokrajine (WSL) in članica Sounding Boarda CIPRE. Tretjina vseh rastlinskih in živalskih vrst in skorajda polovica habitatnih tipov sta ogroženi samo na območju Švice, podobne dramatične razmere pa vladajo tudi v drugih državah, tudi v Avstriji, kjer namerava zvezno okoljsko ministrstvo nameniti pet milijonov evrov za raziskovanje in monitoring aktualnega stanja kakor tudi za krepitev ozaveščanja širše javnosti o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

 

Viri in nadaljnje informacije:

Erforschung von Artenvielfalt und Klimawandel in den Alpen (TUM, de)
Einzigartiges Monitoring der Artenvielfalt im Alpenraum startet (GaLaBau, de)
Gewessler richtet Biodiversitätsfonds ein (ORF, de)
Neuer Lagebericht: Europas Natur weiter unter Druck (Europäische Kommission, de)
Über 160 Subventionen schaden der Biodiversität in der Schweiz (WSL, de)
Una cassetta-nido per il fringuello alpino alla Capanna Gnifetti (Club Alpino Italiano, it)