Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Stališče: Kdo naj makroregionalni alpski dom napolni z življenjem?

29.01.2014 / alpMedia
Kot stanovalci pri gradnji hiše so tudi pri oblikovanju alpske makroregije najpomembnejši udeleženci prav njeni prebivalci. A po petih tednih, odkar se je začel proces oblikovanja, puščajo države in regije predstavnike civilne družbe še vedno v negotovosti in brez pojasnila, ali smejo v njem sploh sodelovati.
Image caption:
Claire Simon, direktorica CIPRE International. © Martin Walser
Osem nevladnih in mrežnih organizacij z območja Alp, med njimi tudi CIPRA, ima svojo vizijo: makroregija je za prebivalce alpskega prostora tisti dom, ki omogoča kakovostno življenje in hkrati spoštljivo ravna z naravo. Ekološki materiali, iz katerih je zgrajen, so domačega izvora. Hitro je dostopen s sredstvi javnega prevoza. Njegovi stanovalci vedo, da morajo v njem energijo uporabljati učinkovito. Osnovno odločitev za gradnjo novega doma za alpski prostor je sprejel Svet Evropske unije 19. decembra 2013 in Evropsko komisijo pooblastil, da pripravi besedilo makroregionalne strategije za Alpe. Strategija naj bi se začela izvajati sredi leta 2015. Ko gradimo hišo, potrebujemo inženirje, arhitekte, obrtnike, zagotovo pa ne bi bilo pametno, če bi stanovalce - civilno družbo - v proces gradnje vključili šele ob predaji ključev.
Vsaka gradnja temelji na načrtu: kako velika naj bo, čemu bodo namenjeni posamezni prostori. Inženirji in arhitekti - EU, države in regije - o takih vprašanjih sami ne morejo sprejeti najboljše odločitve, če ne poznajo potreb stanovalcev. Pri gradnji sodelujejo tudi obrtniki - upravni organi. Položijo se temelji, zgradijo se stene, montira se notranja oprema. Stanovalci, ki so vključeni v gradnjo, ob koncu del priredijo likof in se tako inženirjem, arhitektom in obrtnikom zahvalijo za ves trud. Preveva jih dober občutek, zato bodo novi dom za Alpe napolnili z življenjem. Tega se veselijo tudi inženirji, arhitekti in obrtniki.
Povsem razumljivo je, da alpske države in regije v proces izdelave makroregionalne strategije ne morejo vključiti vseh prebivalcev alpskega prostora. A poznejša posvetovanja, kot jih zahtevajo nekateri, ne bodo zadostovala. Osem nevladnih in mrežnih organizacij - CIPRA International, ISCAR, Omrežje občin "Povezanost v Alpah", CAA, društvo Alpsko mesto leta, WWF, proMONT-BLANC in IUCN - jim v vlogi kompetentnih posrednikov za makroregionalno strategijo stoji ob strani. Svoje izkušnje, pridobljene pri lastnem delovanju v mrežah, prenašajo iz Alp v Evropo in so pomemben vezni člen s kraji in ljudmi v Alpah. In prav zato morajo pri izdelavi evropske strategije za alpski prostor sodelovati že od samega začetka. Ko je temeljni kamen enkrat položen in se je mogoče dogovarjati le še o barvnem odtenku sten v kuhinji, je namreč prepozno. Zato prosijo za čimprejšnji odgovor. Kako že piše v protokolarnih pravilih? R.S.V.P.!