Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

čas, da zapolnimo vrzeli v znanju - Energijsko varčna gradnja in obnova zgradb nista mačji kašelj

09.12.2008 / Martin Sambale
Zgradili bi lahko veliko več pasivnih in nizkoenergijskih hiš, če bi arhitekti in projektanti le vedeli, kako. Na pomoč jim lahko priskočijo v allgäuskem centru za energijo in okolje eza! (Bavarska/D), ki s svojim vsestranskim izobraževalnim programom širi znanje o optimalni energijski gradnji in obnavljanju.
CIPRA Info eza!
Image caption:
Dodatno izobraževanje za naèrtovalce pasivnih hiš naj bi kmalu potekalo tudi izven Nemèije. © eza!
Pasivne hiše je že danes mogoče graditi ekonomično. Mnogi primeri pričajo o kakovosti, bivalnem ugodju, ekonomičnosti in energijski učinkovitosti pasivnega standarda tako pri stanovanjskih hišah kakor tudi pri najrazličnejših nestanovanjskih objektih. In zakaj je delež pasivnih hiš med novogradnjami kljub temu še vedno sorazmerno majhen? Zakaj niso vse hiše zgrajene v pasivnem standardu? Kdor bo raziskoval tovrstna vprašanja, se mora zavedati, da gradnja pasivne hiše od arhitekta zahteva posebne spretnosti in temeljito znanje o energijski učinkovitosti, kar doslej skorajda ni bilo sestavni del osnovnega študija oz. izobraževanja. V praksi je bilo doslej na razpolago zelo malo strokovnjakov, ki so obvladali vse vidike načrtovanja in gradnje nizkoenergijskih hiš. Investitorju tako ni lahko poiskati enega od teh maloštevilnih strokovnjakov za pasivne hiše.

"Projektant/-ka pasivnih hiš s certifikatom"
Da bi se učinkovito lotili odpravljanja teh težav, so v podjetju eza! razvili posebno strategijo in jo skupaj z Inštitutom za pasivno hišo iz Darmstadta preizkusili v praksi. eza! je pripravila vsestranski izobraževalni program "Osnovne kvalifikacije na področju energije in energetskega svetovanja", ki jih udeleženci pridobijo na osnovnih tečajih, je mogoče od pomladi 2007 dalje nadgraditi z obiskom tečaja za projektante pasivnih hiš. Zaradi zagotavljanja kakovosti pridobljenega znanja Inštitut za pasivno hišo ob koncu izobraževanja pri udeležencih opravi preizkus znanja. Absolventi, ki so preizkus uspešno opravili, kot tudi izkušeni arhitekti in projektanti, ki lahko že pokažejo ustrezne referenčne projekte, prejmejo naziv "certificirani projektant/-ka pasivnih hiš", uporabljajo lahko tudi logotip Inštituta za pasivne hiše. Povpraševanje po tej vrsti izobraževanja je zelo veliko in vsa mesta na doslej organiziranih tečajih so bila zasedena. S subvencijami EU bo zasnovo izobraževanja "Certified European Passive House Designer" v prihodnjih letih mogoče prenesti v številne druge evropske države, med drugim tudi v Avstrijo, Francijo in Italijo.

Koristi za investitorje so na dlani. Prav zaradi tovrstnega izobraževanja je število arhitektov in projektantov, ki so odgovorni za oblikovanje pasivnih hiš in optimalnih energijsko učinkovitih zgradb, sedaj večje - zaradi certifikacijskega postopka je investitorjem sedaj enostavneje poiskati pravega.
Več informacij vam je na voljo na:
www.eza-allgaeu.de