Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Primeri dobre prakse

Mokrišča pod žarometi

07.12.2018
O tem, kako so krumbaška mokrišča postala prava medijska zvezda in kaj je ‚Moorlimo‘.
Image caption:
© Občina Krumbach

Na območju Bregenškega gozda leži občina Krumbach. Še do pred nekaj leti se je le redko zgodilo, da so vanjo zašli turisti, saj so ti lahko svoje sposobnosti v planinarjenju, plezanju ali smučanju resnično veliko bolje preizkušali kje drugje. Prebivalci Krumbacha so zato sprejeli odločitev, da bodo morali nekaj spremeniti. Eden od domačinov je bil Klaus Riedl. »Nekaj časa je trajalo, predno smo doumeli, da imamo to, kar iščemo, pred domačim pragom,« se spominja nekdanji občinski tajnik. Govor je bil o mokriščih, ki jih je na območju občine kar štirinajst. Seveda je kmalu sledilo vprašanje: pa bi mokrišča turiste ali celo domačine sploh zanimala?

A danes, kot je videti, posel z mokrišči naravnost cveti. Poleti so vsak četrtek organizirani vodeni ogledi, na katerih domači vodniki zainteresiranim obiskovalcem predstavljajo posebnosti in značilnosti mokrišč. Vsako leto se za individualno vodenje prijavi okoli 40 skupin, ki jim po ogledu lokalni gostinci ponudijo mokriščno svinjsko pečenko, mokriščno žganje ali mokriščno limonado. Klaus Riedl, tudi sam vodnik, mora obiskovalce občasno celo opomniti, naj ne trgajo mokriščnega cvetja in si ga za spomin odnašajo domov, kajti mokrišča so izredno občutljiv habitat, deloma pa tudi zavarovano območje.

Na največjem krumbaškem mokrišču Salgenreute stoji na tankih lesenih nosilcih objekt v obliki kvadra, v njegovi notranjosti je postavljena klop. »Mokriščni prostor«, kot pravijo temu delu območja, daje lep razgled po mokrišču in obiskovalce ščiti pred dežjem. Objekt je bil zgrajen po načrtih dveh kreativnih domačinov – arhitektov, je pa Krumbach tudi sicer znan po svoji inovativni kulturi gradnje in tako so pred kratkim v gosteh imeli švedske arhitekte, pove Riedl in doda: »Najpomembneje je, da ne počivamo na lovorikah.« Projekt mokrišč se tako stalno razvija. »Seveda nismo edina občina, ki ima na svojem območju mokrišča ali lepo naravno in kulturno pokrajino, a mi znamo iz tega nekaj narediti.« Poleg domačinov in obiskovalcev so največje koristi deležna predvsem mokrišča sama – njihova ohranitev je danes za prebivalce Krumbacha pomembnejša kot kdaj koli prej. Mimogrede: virtualni sprehod po krumbaških mokriščih si lahko privoščimo celo v aplikaciji Google zemljevidi.

Več informacij na www.krumbach.at/Moore_Krumbach/Das_Projekt (de)

shranjeno pod: Narava in človek
Kratek opis

Kaj: projekt moore krumbach

Kdo: Občina Krumbach

Kje: Občina Krumbach, Predarlsko, Avstrija

Kdaj: projekt se je začel leta 2009, po mokrišču se lahko sprehajamo vse leto, tedenski vodeni ogledi od junija do septembra, po želji tudi vodenja skupin

Kako: Namen projekta je povečati naravovarstveno vrednost naravne in kulturne pokrajine v občini Krumbach. Na mokriščih so za obiskovalce postavljene sedežne klopi, urejen je prostor s turističnimi informacijskimi tablami, vsako leto pa izide tudi nova, vsakokrat posodobljena brošura. Obiskovalci so tako vabljeni na potep po mokriščih vzdolž 14 sedišč, na voljo pa so jim tudi vodeni ogledi in številni drugi dogodki, povezani z mokrišči.

Prenosljivost in uporabnost v drugih regijah: Občina Krumbach izkorišča to, kar ji je dano, to pa so mokrišča. Na območju številnih alpskih občin so edinstveni naravni habitati ali pokrajine, katerih veliko naravovarstveno vrednost bi morali prepoznati, saj bi jih tako lažje ohranili. V primeru krumbaških mokrišč za projektom ne stoji le skupina prostovoljcev, temveč tudi občina, ki je poskrbela za potrebna finančna sredstva. V projekt je dobro vključeno tudi domače prebivalstvo, zato ostaja dodana vrednost v občini.