Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Prednost ima trajnostna mobilnost

04.11.2015 / alpMedia
Manj avtomobilskega prometa zagotavlja kakovostnejše življenje. Občine, ki imajo pri tem vodilno vlogo, kažejo, kako je mogoče trajnostno mobilnost uresničevati na območju Alp.
Image caption:
Omejitev hitrosti na 30 km/h pomeni višjo kakovost življenja: kako to doseči, so pokazali v Grenoblu (c) CIPRA France

Grenoble/F je skupaj z 42 okoliškimi občinami začel uresničevati najboljše prakse na področju trajnostne mobilnosti. Največje alpsko mesto želi tako povečati kakovost bivanja in zmanjšati obremenitve zraka z onesnaževali. Od januarja 2016 bodo skorajda vse ceste na območju mesta in okoliških krajih vključene v cone umirjenega prometa (cone 30), kjer bo veljala omejitev hitrosti na 30 km/h. Poleg tega bodo v Grenoblu za motorna vozila preizkusili uvedbo oznake o emisijah onesnaževal, prepovedali bodo prevoz blaga z dizelskimi vozili na območju središča mesta, objavili načrt »kolesarskih avtocest« in med prebivalci opravili anketo o projektu gradnje žičnice, s čimer bi ustvarili povezavo z okoliškimi kraji brez avtomobila.

Slovenija si prizadeva, da priprava načrtov trajnostne mobilnosti na lokalni ravni ne bo več izjema, temveč bo postala pravilo. Občine lahko za finančno podporo pri pripravi tovrstnih načrtov zaprosijo ministrstvo za infrastrukturo. Slovenija bo v ta namen zagotovila sredstva iz svojega kohezijskega sklada, vlogo za pridobitev sredstev, namenjenih financiranju projektov prometne infrastrukture, pa bodo na EU lahko naslovile le občine, ki so načrt že izdelale.

Podporo občinam pri iskanju podnebju prijaznih prometnih rešitev bosta odslej v Avstriji zagotavljata dva nova politična dokumenta: prvič je bil izdelan osrednji načrt za uveljavljanje in spodbujanje hoje, osrednji načrt za področje kolesarjenja pa je bil posodobljen. Delež opravljenih poti s kolesom naj bi do leta 2025 povečali na 13 odstotkov, potrebe pešcev pa bodo pri strategijah in načrtovanju trajnostno naravnane mobilnosti bolj upoštevane. Alpske občine so tako dobile dobro podlago za uresničevanje rešitev na področju trajnostne mobilnosti. Da je to za varstvo podnebja dejansko osrednjega pomena, v svojem stališču poudarja tudi Andreas Pichler iz CIPRE.

Viri in več informacij na: http://www.20minutes.fr/france/1706981-20151002-telepherique-zones-30-pastille-anti-pollution-grenoble-plein-gaz-transport-doux, http://www.eltis.org/mobility-plans/member-state/slovenia (en), http://www.bmlfuw.gv.at/umwelt/luft-laerm-verkehr/walk.html (de), http://www.bmlfuw.gv.at/publikationen/umwelt/laerm_verkehr_mobilitaet/MPRadfahrende.html (de), http://www.mzi.gov.si/si/javne_objave/javni_razpisi/

shranjeno pod: alpMedia 08/2015