Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Stališče: Nezmernost olimpijskih iger

23.03.2022 / Vanda Bonardo, CIPRA Italija
Visoki stroški gradnje, neizkoriščena tekmovališča, okolju škodljivi veliki projekti športne infrastrukture – kritične izjave glede organizacije olimpijskih iger v Milanu in Cortini/I v letu 2026 se kar vrstijo. Vprašati se moramo, ali tovrstni športni dogodki sploh še sodijo v Alpe, opozarja Vanda Bonardo, predsednica CIPRE Italija.
Image caption:
Vanda Bonardo, predsednica CIPRE Italija (c) Stefano Ceretti

V Cortini/I zaradi olimpijskih iger leta 2026 gradijo novo bob stezo. Stroški so ocenjeni na 61 mio. evrov, a se bodo zagotovo še povečali. Ogromne bob steze in skakalnice so za tekmovanja resda nepogrešljive, a jih po končanih igrah običajno ne uporablja nihče več. Vse to je mogoče predvideti, saj se s temi športnimi disciplinami ukvarjajo le maloštevilni. In kljub priporočilom MOK za uporabo obstoječih objektov, so regionalne in lokalne ustanove odločene zgraditi novo infrastrukturo.

Olimpijske igre prinašajo tudi druge težave. Igre so namreč odlična priložnost za lokalne oblasti, ki začnejo z vso vnemo iz predala vleči različne projekte, pri katerih gre večinoma za gradnjo nove cestne infrastrukture, le redki pa dejansko koristijo lokalni skupnosti. A to še ni vse. Regija Veneto je pred kratkim naročila projekt, v katerem želi vzpostaviti možne povezave med smučišči Cortina, Civetta in Alta Badia. Tovrstni gradbeni projekti, ki imajo izredno negativen vpliv na območja edinstvene naravne lepote, se lažno predstavljajo kot oblika trajnostne mobilnosti, saj kljub temu, da veljajo za projekte, ki »povezujejo«, za igre sploh niso primerni.

V Pekingu so popolnoma umetne olimpijske igre razglašali za zelene. Dejansko obstaja nevarnost, da se bodo olimpijske igre leta 2026 izkazale kot razvojni model, ki na tako občutljivem gorskem območju, kot so Alpe, ni več vzdržen. CIPRA Italija bo zato skupaj z drugimi organizacijami in organi storila vse, kar je v njeni moči, in oporekala takim nesmiselnim načrtom. Prav tako bo treba temeljito razmisliti o koristi in pomenu tovrstnih velikih dogodkov na tleh Evrope. Zavezujoče pravilo, ki bi sploh omogočilo kandidaturo, bi moralo postati vsaj spoštovanje priporočil iz olimpijske agende 2020, ki se danes ne upoštevajo. Sicer pa se vprašajmo: je v času podnebne krize še smiselno organizirati velike športne dogodke v gorskem okolju ali pa je le prišel čas, da s to sicer razburljivo tradicijo, ki se je sčasoma spremenila v čisti anahronizem, enostavno prenehamo.