Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Okvirni pogoji

02.03.2018
Image caption:
© Barbara Wülser

Skupaj za biotsko raznovrstnost

Alpske države so že večkrat izrazile svojo podporo sožitju z velikimi zvermi, med drugim s sprejetjem Bernske konvencije, habitatne direktive in Washingtonske konvencije.

Za uspešno sobivanje velikih zveri in človeka je nujno potrebno skupno delovanje alpskih držav. Okvir za ustrezno ukrepanje izhaja iz Alpske konvencije, predvsem iz določb protokola o izvajanju Alpske konvencije na področju varstva narave in urejanja krajine. Za to je potrebno sodelovanje med različnimi deležniki: med vladami in drugimi organi oblasti, znanstvenimi ustanovami in inštitucijami civilne družbe, lovskimi in gozdarskimi združenji in to na celotnem območju Alp. Prvi korak na tej poti so pobude, kot so Platforma Alpske konvencije za velike zveri, prostoživeče parkljarje in družbo (WISO), platforma EU za sobivanje ljudi in velikih zveri ali mednarodni projekti RowAlps, Life Wolfalps ter Life DinAlp Bear. Miroljubno sobivanje bo torej omogočilo le skupno in čezmejno kartiranje, raziskovanje, vrednotenje, usklajevanje in ozaveščanje.

K ohranjanju visoke stopnje biotske raznovrstnosti prispeva tudi alpsko kmetijstvo. Del te raznovrstnosti so velike zveri. Za obstoj sožitja potrebujejo hribovski kmetje podporo družbe: da hribovskim kmetom zagotovijo podporo, država v obliki programov za zaščito čred in sistemov izplačevanja odškodnin za nastalo škodo na živalih, znanost v obliki novih spoznanj, metodologije in primerov uporabe ter prebivalstvo v obliki razumevanja in pripravljenosti na sprejemanje velikih zveri. Zaščita čred pred napadi zveri se v praksi uspešno izvaja že stoletja. Tudi stroški za to so znani. V Alpah bo treba sistem zaščite vnovič vzpostaviti in ga prilagoditi na razmere, značilne za alpski prostor. Izkušnje z ukrepi za varstvo čred so v številnih krajih pozitivne. Občasni neuspehi ne smejo biti razlog, da bi obupali. 

 

Povezave in nadaljnje informacije: