Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

"Pokrajina ni obnovljiv vir"

17.10.2013 / alpMedia
Bi morale Alpe še več prispevati k energijskemu preobratu? O najaktualnejšem vprašanju, o katerem je tekla razprava na nedavni letni konferenci CIPRE.
Image caption:
Osrednje sporočilo letne konference CIPRE prinaša spoznanje, da je potencial vodne energije v Alpah izčrpan. © CIPRA International
Nekdaj je vodna energija odročnejšim predelom prinašala blaginjo, je poudaril Mario Broggi v svojem uvodnem predavanju na letni konferenci CIPRE, ki je potekala od 10. do 12. oktobra 2013 v Bolzanu v Italiji, in nadaljeval: "Danes pa se mora tak trend končati. Pretehtati bo treba, kakšne koristi prinaša profit in kakšna je vrednost pokrajine." Energijski preobrat postaja prazna puhlica, s katero nekateri poskušajo omiliti okoljsko zakonodajo.
Broggi, ki je na začetku devetdesetih sodeloval pri pripravi švicarskega zveznega zakona o varstvu voda, danes odločno zatrjuje: "Nekaterih hidroelektrarn ne bi smeli nikoli zgraditi." Šele danes prepoznavamo hude, usodne ekološke posledice, ki vodijo v "počasno izginjanje biotske raznovrstnosti". "Vodna energija je sicer obnovljiv vir, a to ne velja za prizadeto pokrajino," je opozoril nekdanji predsednik CIPRE International, ki je le dan pred tem prejel nagrado EuroNatur za leto 2013.

Odločitve, ki jih sprejemamo danes za jutri
Z naraščajočimi temperaturami se spreminja vodno ravnovesje. Kot je pojasnil Georg Kaser iz Inštituta za meteorologijo in geofiziko Univerze v Innsbrucku/A, bo odtekanje vode z ledeniških površin začelo upadati najpozneje po letu 2050 - Alpe so začele izgubljati funkcijo vodnega zbiralnika. "Danes se odločamo, v katero smer bomo odšli; razliko bomo opazili šele čez trideset ali štirideset let," je dejal znanstvenik, ki je sodeloval pri pripravi 5. poročila IPCC Združenih narodov. "Kot povzročitelji toplogrednih plinov smo odgovorni tudi za ljudi na drugih prizadetih območjih."

Potrebe po energiji uničujejo vire preživljanja
Ljudje, ki živijo v Alpah, so nadpovprečni porabniki energije, prav tako nadpovprečno prispevajo k segrevanju podnebja, nadpovprečno pa jih prizadenejo tudi posledice takega ravnanja. Obstaja za to rešitev?
Energetska politika tega problema sama ne bo mogla rešiti, se glasi sklepna misel bolzanske konference. Energijski preobrat je mogoče trajnostno oblikovati le ob manjši porabi energije. Potrebujemo realne stroške, skupno strategijo, spremembe v vrednotah. Da bi sprejeli trajne odločitve, morajo biti pregledne, v proces sprejemanja teh odločitev pa mora biti vključena civilna družba.

Več informacij na: www.cipra.org/sl/sk2013 , www.euronatur.org/EuroNatur-Preis-2013.1533 (en)