Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Uvedba taktnega železniškega prometa v LUR

21.09.2017 / CIPRA Slovenija
Železniški potniški promet v Sloveniji še vedno upada, saj njegove storitve na osnovi sedanje infrastrukture v deželi z razpršeno poselitvijo, gosto mrežo cest in avtocest, le težko konkurirajo ne le osebnemu motornemu prevozu, temveč tudi storitvam linijskih avtobusnih prevoznikov.
Image caption:

Četrtek, 21. 9. 2017,  ob 13.00, v dvorani nad vrtcem, na Paplerjevi ulici 15, v Borovnici

organizator: občina Borovnica, Koalicija za trajnsotno prometno politiko 

  • Predstavnik  Ministrstva za infrastrukturo
  • mag. Boštjan Koren, SŽ Potniški promet d. o. o.
  • mag. Gregor Pretnar, PNZ d. o. o.
  • dr. Peter Verlič, Prometni institut Ljubljana
  • dr. Matej Ogrin, Koalicija za trajnostno prometno politiko

______________________________________________________________

Železniški potniški promet v Sloveniji še vedno upada, saj njegove storitve na osnovi sedanje infrastrukture v deželi z razpršeno poselitvijo, gosto mrežo cest in avtocest, le težko konkurirajo ne le osebnemu motornemu prevozu, temveč tudi storitvam linijskih avtobusnih prevoznikov. Kljub temu pa se je na relaciji med Borovnico, ki je od Ljubljane oddaljena 20 km oz. okoli 20 minut vožnje z vlakom, in Ljubljano,  v zadnjih petih letih število potnikov povečalo za 22%. Deloma gre ta porast na račun okoli 10 % povečanja prebivalstva, deloma pa zaradi  spremenjenih prometnih režimov in parkirne politike v mestu Ljubljana. 

Kaj je še potrebo, da bi prevoz potnikov na relaciji postal primer dobre prakse železniškega potniškega prometa v LUR in pod katerimi pogoji tudi pilotni primer uvedbe taktnega prevoza? Zakaj do podobnega porasta ni prišlo na relacijah iz drugih približno enako oddaljenih krajev kot so Kamnik, Grosuplje in Kranj? Zakaj se ob preobremenjenosti avtocestnega obroča okoli Ljubljane takoj razmišlja in pristopi k njegovi širitvi in gradnji novih cest, ne pa o posodobitvi železniške infrastrukture in izboljšanju storitev potniškega prometa? Zakaj si na relaciji med Grosupljem in Ljubljano, kot tudi drugje, vlak in avtobus konkurirata, namesto da bi imeli sistem javnega prevoza, v katerem bi se dopolnjevala?  Kakšni so prvi rezultati delne uvedbe enotne vozovnice?

 

Vlak, s katerim lahko iz Ljubljane pravočasno prispete na okroglo mizo, z glavne ljubljanske železniške postaje odpelje ob 12.40, za povratek pa imate na razpolago vlak ob 15.05 ali 15.52.