Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Stališče: Švica potrebuje pomoč pri izvajanju podnebne politike

25.05.2016 / alpMedia
Včasih je bila Švica vodilna država, kar zadeva okoljsko politiko. Hans Weber, direktor CIPRE Švica, obžaluje, da ni danes niti enega načrta, ki bi opredelil način uresničevanja ciljev pariškega sporazuma o podnebnih spremembah.
Image caption:
Hans Weber, direktor CIPRE Švica © CIPRA Schweiz

Švicarska vlada je odobrila sporazum ZN o podnebnih spremembah, ki je bil sprejet v Parizu decembra 2015. Ministrica Doris Leuthard ga je aprila 2016 v New Yorku skupaj z drugimi 174 državami tudi podpisala. S tem se je Švica zavezala, da si bo prizadevala za nadaljnje zmanjševanje svetovnih emisij CO2. A v eni najbogatejših držav na svetu ni politične volje, da bi na tem področju tudi v prihodnje ohranila vlogo inovativnega pionirja, brez politične volje pa ciljev sporazuma ne bo mogoče doseči. Švici tako grozi, da bo zamudila priložnost za sodelovanje v pomembnih razvojnih gibanjih, kar bo dolgoročno škodilo tako njenemu ugledu kakor tudi njeni znanosti in gospodarstvu.   

Alpski državi bi koristilo, če bi ravnala bolj ofenzivno in vnovič prevzela nekdanjo vlogo pionirja na področju energetske in okoljske politike. To bi spodbudilo razvoj inovacij na tem področju in pospešilo razpravo o tabu temah. Nujno je, denimo, treba zmanjšati obseg prometa, ki ga pogajanjajo fosilni viri. Zaradi prometa in potrošnje številnih proizvodov iz tujine, ki škodijo podnebju, imajo Švicarji veliko odgovornost za ukrepe varstva podnebja v drugih državah. S svojim finančnim trgom in naložbeno politiko pokojninskih skladov bi lahko Švica imela na razpolago odličen finančnopolitičen vzvod za vzpostavitev prihodnje oskrbe z energijo iz obnovljivih virov. To bi bilo tudi v skladu z energetsko strategijo 2050, ki je na žalost izgubila vso veljavo. Z ukrepi, ki so bili sprejeti do sedaj, bo mogoče cilje doseči le polovično. Potrebni bi bili učinkoviti usmerjevalni ukrepi.

67 podružnic Zveze za podnebje Švica za področja okolja, razvoja in socialnih zadev, med njimi tudi CIPRA Švica, bo 2. junija v Bernu predstavilo podrobnejši načrt o izvajanju sporazuma o podnebnih spremembah v Švici.  Za sprejetje pogumnega in ustreznega akcijskega načrta je torej še čas, pa tudi švicarska država ima potrebne vire, denarna sredstva, izobražene ljudi in zelo visok življenjski standard.

Vir in več informacij na: www.klimaallianz.ch (de/fr/it), www.bfe.admin.ch/themen/00526/00527/index.html (de/fr/it/en)

shranjeno pod: alpMedia 05/2016, Stališče