Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Stališče: 25 let Alpske konvencije ne zadostuje

20.04.2016
Praznujemo 25-letnico Alpske konvencije, obenem pa obžalujemo, da njeno uresničevanje zamuja. Kot ugotavlja Katharina Conradin, predsednica CIPRE International, bo pač zahteva po njenem uresničevanju morala postati stalnica, če seveda želimo doseči cilje, ki smo si jih zastavili.
Katharina Conradin, predsednica CIPRE International © Martin Walser
Image caption:
Katharina Conradin, predsednica CIPRE International © Martin Walser

Ko so okoljski ministri alpskih držav leta 1991 v Salzburgu v Avstriji podpisali Sporazum o varstvu Alp, t. i. Alpsko konvencijo, so bila pričakovanja, razumljivo, visoka. CIPRA in številni ministri so upali, da bo konvencija odločilno prispevala k temu, da bodo Alpe postale zeleni raj sredi Evrope. A danes smo od zapisanega cilja še zelo daleč – z razlogom.

Vsaka mednarodna konvencija potrebuje ustrezno izvedbeno strategijo na ravni posameznih držav. Države, ki so dokument podpisale, morajo cilje in pravila, kot jih določa Alpska konvencija, vključiti v svoj pravni red. V tej točki pa se že kaže, kje je osrednji izziv: sistemski in medsektorski pristop Alpske konvencije, ta obsega teme od varstva tal do prometa in turizma, je namreč v nasprotju s sektorsko organizacijo alpskih držav, kjer ima primarno odgovornost za Alpsko konvencijo večinoma eno samo ministrstvo, najpogosteje okoljsko. Odgovorna ministrstva imajo tako pri tem, da bi cilje Alpske konvencije v enaki meri uresničevala tudi druga ministrstva, težave.

A bilo bi preveč enostavno, če bi uresničevanje Alpske konvencije in s tem dejstva, da se niso uresničila vsa pričakovanja, naložili samo pogodbernicam. Navsezadnje je za to, da bi se Alpe oblikovale v vzorčno regijo trajnostnega razvoja, potrebno še kaj več kot »le« Alpska konvencija. Ta je politična usmeritev in vizija hkrati, vendar potrebuje osnovno razumevanje družbe glede smeri, v katero bi se morale razvijati Alpe. To razumevanje pa ne bo nikoli določeno od zgoraj samo od sebe, temveč bo moralo rasti od spodaj skupaj z mnogimi pobudami, zavzetimi posamezniki in partnerji iz družbe, gospodarstva in okolja. 

Torej je predvsem naša dolžnost, da se zavzamemo za trajnosten in okolju prijazen razvoj in da izkoristimo potencial Alpske konvencije – na to opozarjamo v našem poročilu o delu 2015, ki smo ga posvetili ravno Alpski konvenciji. CIPRA se bo za te cilje zavzemala tudi naslednjih 25 let in tako prispevala k uresničevanju Alpske konvencije.

shranjeno pod: alpMedia 04/2016, Stališče