Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Projekt živega laboratorija

31.10.2018 / alpMedia
V projektu Living Labs prihaja do prave možganske nevihte idej – mladi, politiki in predstavniki nevladnih organizacij skupaj eksperimentirajo z novimi pristopi in jih preskušajo v različnih okoljih.
Image caption:
Sodelovanje zaželeno: na začetni delavnici v okviru projekta Living Labs na Bledu v Sloveniji so udeleženci za novo temo izbrali pokrajino. © CIPRA International

Vzemite mlade in stare, geografiji dodajte psihologijo, italijanski jezik pa premešajte z avstrijsko kulturo – take bi lahko bile sestavine recepta za eksperiment o socialnih inovacijah. Projekt Living Labs, ki ga izvajajo CIPRA International in nacionalna predstavništva CIPRE, med seboj povezuje ljudi, ki pripadajo različnim generacijam in prihajajo iz različnih alpskih držav. Na načelih soustvarjanja med mladimi talenti, okoljskimi nevladnimi organizacijami, civilno družbo in politiko se tako oblikujejo nove ideje, med drugim na področju turizma in kakovosti življenja ter pokrajine.

Kaj je tisto, zaradi česar lahko podeželski prostor postane privlačen za mlade generacije? Katere spremembe si želimo v naših alpskih regijah? S temi in številnimi drugimi vprašanji so se mladi v Franciji soočili v okviru projekta Living Labs. Na študijskem obisku so septembra 2018 s predstavniki CIPRE Francija in Omrežjem občin Povezanost v Alpah obiskali francosko občino Guillestre, italijansko Ostano in Inštitut MonViso, ki deluje kot znanstveno-raziskovalno središče za trajnostni razvoj sredi narave. Mladi forum CIPRE Nemčija je konec oktobra povabil na Bavarsko mlade, da bolje spoznajo domačo reko Isar. Na dvodnevni ekskurziji so se udeleženci pod vodstvom strokovnjakov na kraju samem posvetili temam, kot so ekologija rečnih ekosistemov, turizem in vodna energija. 

Projekt Living Labs temelji na izhodišču, da intenzivnejše vključevanje mladih v procese sprejemanja in sooblikovanja političnih odločitev omogoča oblikovanje novih idej in dejavnosti ter naredi alpske regije bolj zanimive za nove generacije. Tak pristop zasleduje tudi vsalpski projekt GaYA, ki se izvaja v okviru programa Interreg in bo 30. novembra v francoskem Chambéryju pod geslom Mlade ideje za Alpe pozornost posvetil participaciji mladih in odločanju.

Izvajanje projekta sofinancirajo program Evropske unije ERASMUS+, fundacija Natum Stiftung in podjetje Ivoclar Vivadent AG.

Prijavite se lahko na http://www.alpine-space.eu/projects/gaya/si/konferenca.

 

Viri:
https://adrets-asso.fr/?LeProjetMcdrALAdretsCEstPartiPour3A (fr), www.cipra.org/de/cipra/deutschland/junges-forum/isarexkursion (de)