Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Ko elektrika požira pokrajino

04.07.2018
Nova akumulacijska jezera in energetski vodi še dodatno podžigajo razpravo o iskanju ravnovesja med energetskim prehodom v nizkoogljično družbo in varstvom pokrajine. A to ravnovesje bo težko najti.
Image caption:
Pregrade in nizkonapetostni energetski kabli spreminjajo podobo pokrajine. © Michael Bertulat

V podolju pred ledenikom Triftgletscher v švicarskem kantonu Bern bodo, tak je načrt, zgradili nov akumulacijski bazen, ki bo z električno energijo oskrboval okoli 35.000 gospodinjstev. Projekt so tako rekoč omogočile podnebne spremembe, saj je zaradi talečega se ledenika Triftgletscher nastalo novo jezero, za katero je zdaj predvidena gradnja 165 metrov visoke zemeljske pregrade. Večina okoljskih organizacij je projekt podprla v upanju, da bo Kanton Bern izvedbo projekta razumel kot svoj prispevek k energetskemu prehodu, sprejetem na nacionalni ravni, in se odpovedal gradnji številnih, z naravovarstvenega vidika zelo spornih malih hidroelektrarn. Zagotovil za to okoljske organizacije seveda nimajo, to pa je tudi razlog, da so se nekatere od njih, med njimi tudi organizacija Aqua Viva, ki si svojim delovanjem za varstvo voda prizadeva na celotnem ozemlju švicarske države, odločile, da bodo projekt izpodbijale v upravnem sporu in pri tem izčrpale vsa razpoložljiva pravna sredstva, če bo treba, tudi do zveznega sodišča. Interes, da je zavarovanje edinstvene visokogorske pokrajine nuja, mora imeti večjo težo kot sorazmerno skromen prispevek k proizvodnji energije iz obnovljivih virov energije. 

Energetskim projektom nasprotujejo tudi v Italiji in Avstriji

Ne vre pa le v Švici. V italijanski Domodossoli obstaja velik odpor do novega projekta gradnje gigantskega čezalpskega daljnovoda, poznanega kot Interconnectore; njegova postavitev bi prizadela mnoge, zaenkrat še neokrnjene doline.

Javno nasprotovanje velikim energetskim projektom izražajo tudi avstrijska podružnica WWF, Avstrijska planinska zveza in Prijatelji narave Avstrije, ki so na novi spletni strani Die Seele der Alpen (Duša Alp) v okviru kampanje za varstvo alpskega prostora objavile imena osmih velikih energetskih projektov, katerih gradnja je predvidena na območju zavarovane naravne pokrajine v Avstriji. Upravljavci elektrarne Kühtai želijo npr. zgraditi novo črpalno hidroelektrarno z novim akumulacijskim bazenom prostornine 31 milijonov kubičnih metrov in dovodnim tunelom, ki se bo na več kot 2.000 m. n. v. raztezal prek celotne doline.

Ali bi se z dejansko uresničitvijo energetskega prehoda, tj. z opustitvijo sedanjega načina porabe energije, Alpam vendarle začeli obetati boljši časi? S tem in podobnimi vprašanji se bodo ukvarjali udeleženci seminarja Energetski prehod v brezogljično družbo: trajnostno ali s figo v žepu?, ki bo od 27. do 30. septembra 2018 potekal v švicarski Salecini v organizaciji različnih akterjev, med drugim Aque Vive, CIPRE Švica, društva Grimselverein in fundacije Landschaftsschutz Schweiz ter tednika WOZ in Počitniško-izobraževalnega središča Salecina. Prijave so še vedno možne.

 

Viri in več informacij: www.nzz.ch/schweiz/einsprache-gegen-stauseeprojekt-am-triftgletscher-ld.1355073 (de), www.grimselstrom.ch/ausbauvorhaben/speichersee-und-kraftwerk-trift/ (de), www.ossolanews.it/ossola-news/domodossola-fa-le-pulci-al-progetto-interconnector-7414.html (it), www.seele-der-alpen.at/karte/ (de), www.cipra.org/de/veranstaltungen/stromtagung-in-salecina (de)