Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Projekt Living Labs – leto, polno mladih idej

31.07.2019 / alpMedia
Skupne pohodniške ture, delavnice in številne druge dejavnosti na temo pokrajine so odlična priložnost za mlade, da razpravljajo o prihodnjem razvoju gorskih regij in ga sooblikujejo.
Image caption:
Living Labs, kamp na Hohe Wand v Spodnji Avstriji. (c) Nejc Kavka

Nekateri se povzpnejo na slovenski prelaz Vršič, drugi sodelujejo v razpravi o spreminjanju pokrajine in pri tem izhajajo iz zgodovinskih fotografskih posnetkov… Vse to je del projekta Living Labs,v okviru katerega mladi v starosti od 13 do 30 let na celotnem območju Alp iščejo in oblikujejo ideje vse rappresentanze nazionali della CIPRA, kako ohraniti edinstveno alpsko pokrajino. Tako je jeseni 2018 devet mladih udeležencev s strokovnjaki raziskovalo naravno pokrajino vzdolž reke Isar v Nemčiji. Junija 2019 je 12 mladih prepešačilo gorski masiv Belledonne v Franciji, posnelo nekaj videoposnetkov ter skupaj z alpinisti in raziskovalci iskalo mesto človeka v alpskem ekosistemu. Konec junija se je 18 mladih različne starosti in socialnega porekla udeležilo tabora na planoti Hohe Wand v Avstriji. Kot je dejala udeleženka tabora in članica Mladinskega sveta CIPRE Mäggi Christandl, je projekt Living Labs mladostnikom s socialnimi problemi omogočil vnovično vključitev v vsakodnevno življenje in aktivno sodelovanje pri oblikovanju tabora.

Raziskovanje zgodovine pokrajine skozi zgodbe

Z vprašanjem, kako se skozi čas spreminja alpska pokrajina, se je junija 2019 pod okriljem Dina Genoveseja s torinske univerze ukvarjala skupina študentov, pri tem pa je izhajala iz primerjave med zgodovinskimi in aktualnimi fotografskimi posnetki. Predvidena je tudi strokovna ekskurzija v hribovsko vas Balme v Piemontu, na Južnem Tirolskem/IT pa se bodo mladi konec julija in na začetku septembra 2019 udeležili pohoda na prelaz Stelvio/Stilfser Joch in vzdolž bunkerjev na nekdanji avstrijsko-italijanski meji, spremljali pa jih bodo geologi, zgodovinarji in predstavniki južnotirolskega regionalnega urada. Od 9. do 11. avgusta 2019 bodo mladi odkrivali prelaz Vršič v Sloveniji in opravili intervjuje o vplivu turistov na ta predel alpskega območja, s pokrajino pa se bodo soočili tudi v umetniškem pogledu. 17. avgusta bo društvo ELF v Malbunu v Lihtenštajnu organiziralo delavnico, na kateri se bodo mladi posvetili urejanju prostora na območju Kneževine Lihtenštajn v prihodnje.

Ekipe mladih iz vseh alpskih držav se bodo zbrale še na srečanju, ki bo potekalo od 20. do 22. septembra 2019 v Lihtenštajnu. To bo za mlade udeležence tudi priložnost za skupno razpravo o lastnih izkušnjah, povezanih s pokrajino, in za predstavitev rezultatov, ki so jih dosegli pri uresničevanju projekta.

Projekt Living Labs/Živi laboratoriji je nasledil projekt I-LivAlps in bo trajal dve leti. Izvajanje projekta sofinancirajo program Evropske unije ERASMUS+, fundacija Natum Stiftung in podjetje Ivoclar Vivadent AG.

Nadaljnje informacije:

www.cipra.org/sl/cipra/international/projekti/tekoci-projekti/living-labswww.cipra.org/de/cipra/deutschland/junges-forum/stimmen-aus-dem-jungen-forum/isar-exkursion-freizeittourismus-und-oekologische-probleme-des-letzten-wilden-alpenflusses-in-deutschland  (de), http://cd-isere.ffcam.fr/eco-traversee-de-belledonne.html (f), https://vereinelf.li/work (de)