Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Križi in težave zaradi tranzitnega prometa na prelazu Brenner

18.04.2018
Število tovornih vozil, ki so v letu 2017 prečkala prelaz Brenner, še nikoli ni bilo tako visoko. A zdi se, da se ponuja priložnost za rešitev tega problema.
Image caption:
Prelaz Brenner je prečkalo doslej rekordno število tovornih vozil. Koliko tranzitnega prometa sploh lahko še prenesejo Alpe? © MartinPutz_wikimedia commons

V letu 2017 je prelaz Brenner na avstrijsko-italijanski meji prečkalo kar 2,25 mio. vozil s priklopniki in drugih tovornih vozil. Na tako število, ki velja za rekordno v celotnem alpskem prostoru, ne more biti ponosen nihče – izjema je morda morda italijanski prevozniški lobi. Ta je zaradi zakasnitev, ki so posledica omejitve števila prevozov čez prelaz, Avstriji že zagrozil z odškodninskimi tožbami. V Nemčiji se zatika pri načrtovanju železniške proge za dostop do prihodnjega železniškega baznega predora Brenner, o napovedani razširitvi avtomobilske ceste v šestpasovnico na odseku do avstrijske meje pa razprave še potekajo.

Pred kratkim pa so pozornost pritegnile odločne izjave tirolskega deželnega glavarja Güntherja Platterja. Kot je aprila, soglasno s Tranzitnim forumom Austria – Tirol, povedal na Tirolskem dnevu prihodnosti, nastalih razmer ni več mogoče dopuščati: »Prosti pretok blaga mora imeti svoje meje tam, kjer je ogroženo zdravje državljanov in državljank.« Sicer pa je avstrijska Zvezna dežela Tirolska z letom 2018 prevzela predsedstvo Strategiji EU za Alpsko regijo (EUSALP).

Predsednik CIPRE Avstrija, Peter Hasslacher, tem izjavam le pogojno verjame. Sicer ga veseli, da se tovrstna problematika sploh obravnava, a sprejeti bo treba pogumne ukrepe, ki ne bodo prijetni. »Dokler ne bodo skupaj stopili vsi akterji vzdolž celotne trase, od Rosenheima do Verone, rezultatov ne bo.« Težava je v tem, da se predsedstvo EUSALP vsako leto zamenja, s tem pa tudi interesi. »Postaviti na prvo mesto zdravje pred prostim pretokom blaga – alpske države in EU k temu pravno zavezuje le Alpska konvencija.« Naslednji korak v to smer lahko vpletene države in regije storijo na tranzitnem vrhu, ki bo 12. junija 2018 v Bolzanu/I.

 

Viri:

http://tirol.orf.at/news/stories/2888106/ (de), www.tirol.gv.at/meldungen/meldung/artikel/zukunftstag-2018 (de), www.alpine-region.eu (en), www.stol.it/Artikel/Wirtschaft/Lokal/Brenner-Transit-Gipfel-findet-im-Juni-in-Bozen-statt (de), www.tt.com/wirtschaft/wirtschaftspolitik/14046423-91/kritik-von-fr%C3%A4chter-chef-platter-bleibt-auf-konfrontationskurs.csp (de), www.tageszeitung.it/2018/04/14/platter-watscht-rom-ab/ (de), www.lastampa.it/2018/04/12/italia/cronache/troppi-tir-al-valico-del-brennero-laustria-impone-il-numero-chiuso-40vMaM940dpzIQXTicOGqJ/pagina.html (it)

shranjeno pod: alpMedia 3/2018, tranzitnega