Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Razgreta razprava o podnebju

08.07.2015 / alpMedia
Decembra letos bo v Franciji potekala 21. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP21), ki je že sedaj deležna velikega zanimanja javnosti.
Image caption:
Ledeniki se talijo: Alpe, ki so jih podnebne spremembe še posebej prizadele, se predstavljajo z lastnimi koncepti. © Bernd Thaller / flickr.com

Bolj kot se približuje čas podnebne konference, bolj so razgrete razprave. Kjotski protokol se bo iztekel leta 2020, decembra naj bi ga zato nadomestil nov mednarodni sporazum. Številne države danes podnebne spremembe že priznavajo kot dejstvo, saj je njihove posledice mogoče občutiti vsepovsod. A mnenja o tem, kdo ima največjo odgovornost za svetovno podnebje, so deljena. Imajo tudi razvijajoče se industrijske države v Aziji pravico, da dosežejo  evropsko blaginjo in s tem le še spodbujajo podnebne spremembe?

Odgovornost Alp

Alpske regije emitirajo več toplogrednih plinov, kot je evropsko povprečje, istočasno pa so tudi močneje izpostavljene posledicam podnebnih sprememb. Naravne nesreče in neugodne vremenske razmere so za prebivalce Alp velik izziv, spremembe flore in favne so vedno bolj vidne, kmetje in zimska turistična središča se morajo prilagajati spremenjenim podnebnim razmeram. Dokaz za to, da se Alpe že dlje časa intenzivno ukvarjajo s preprečevanjem podnebnih sprememb oz. prilagajanjem nanje, so številne pobude, ki se izvajajo v celotnem alpskem loku. Francosko ministrstvo za okolje je tako v okviru priprav na konferenco o podnebnih spremembah (COP-21) že nagradilo ukrepe ozaveščanja o podnebnih spremembah na območju Alp, ki so jih pripravili v organizaciji za okoljsko izobraževanje Educ’alpes. 

Podnebna konferenca za alpske občine

Lokalne skupnosti so se znašle na stičišču med nacionalnimi in nadnacionalnimi cilji ter njihovim izvajanjem na lokalni ravni. CIPRA bo v času pred podnebno konferenco Organizacije združenih Narodov v sodelovanju z mrežama Alpsko mesto leta in Povezanost v Alpah organizirala strokovno konferenco, ki bo posvečena prav varstvu podnebja alpskih občinah. Konferenca bo za občine priložnost, da izkoristijo strokovna dognanja in pridobijo z izmenjavo primerov dobre prakse s celotnega alpskega območja, s tem pa bodo lahko naredile pomemben korak k uresničevanju svojih prizadevanj na področju varstva podnebja. Izvedbo konference, ki bo 29. in 30. oktobra 2015 v nemškem Benediktbeuernu, bosta finančno podprla Nemški zvezni sklad za okolje (DBU) in nemško Zvezno ministrstvo za okolje, varstvo narave, gradnjo in varnost reaktorjev (BMUB).

Viri in več informacij na: http://www.lemonde.fr/climat/article/2015/06/03/tout-comprendre-aux-negociations-climatiques_4646225_1652612.html (fr),  http://chaud-pour-les-alpes.educalpes.fr/wakka.php?wiki=Accueil (fr), http://www.cipra.org/sl/prireditve/varstvo-podnebja-zdaj-alpske-obcine-izvajajo-ukrepe?set_language=sl, http://www.cipra.org/sl/cipra/international/publikacije/cipra-compacts?set_language=sl