Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Novice

Hoja, smeh in medsebojno učenje

27.07.2017
CIPRA Slovenija. Kot odgovor na dejstvo, da starši svoje otroke v šolo vedno pogosteje vozijo, so se v CIPRI Slovenija skupaj z Inštitutom za politike prostora (IPOP) in Focusom, društvom za sonaravni razvoj, odločili za širjenje ideje o Pešbusu in Bicvlaku. Le-ta spodbujata prihod v šolo na trajnosten način, gibanje otrok in druženje z vrstniki.
Image caption:
Po skupnem odhodu iz šole je čas tudi za skupno igro. © Heinz Heiss

Pešbus/Bicivlak je skupina otrok, ki jih odrasla oseba spremlja na poti v šolo: peš ali s kolesom v organiziranih skupinah po predvidenih poteh in stalnem urniku. Spremljevalci ob vnaprej določenem času prevzamejo otroke na dogovorjenih postajališčih, jih pospremijo do šole in nazaj. V okviru projekta Trajnostna mobilnost v praksi so na to temo potekale tudi delavnice, ki so različnim interesnim skupinam (npr. zaposlenim na občinah, ravnateljem in učiteljem, članom lokalne skupnosti) omogočile, da se bolje seznanijo z novim konceptom in ga tudi sami preizkusijo v praksi. Odzivi udeležencev so bili odlični, ukrep pa bodo izvajali spomladi na nekaterih šolah, ki so se udeležile seminarjev.

Namen projekta je predstaviti širši javnosti obstoječe primere dobre prakse na področju trajnostne mobilnosti v Sloveniji in tujini, kar naj bi spodbudilo prenos znanja in nove rešitve. Poleg različnih delavnic so projektni partnerji organizirali strokovno ekskurzijo v Bolzano/I in izdali zbornik dobrih praks na področju mobilnosti.

Strokovne ekskurzije v Bolzano so se udeležili ravnatelji in učitelji ter zaposleni na občinah. V mestu so si ogledali infrastrukturne rešitve, se peljali z vlakom po dolini Vinschgau in si ogledali izvajanje ukrepov trajnostne mobilnosti na tamkajšnji osnovni šoli. CIPRA Slovenija bo svoja prizadevanja za okolju prijaznejšo mobilnost nadaljevala tudi v letu 2017, in sicer s sodelovanjem v projektu Trajnostna mobilnost v šoli.

www.cipra.org/slovenija