Predstavništva CIPRE

Osebna orodja

  Iskalni filter  

Druge informacije

Novice

Tovornjaki na obvozu

03.02.2022 / Maya Mathias, CIPRA International
Tretjina tovornjakov na brennerski tranzitni osi izbere drugo pot in tako prihrani pri stroških cestnine. Kot kaže raziskava, ki so jo nedavno opravili na Tirolskem, se njihova pot pri tem skrajša tudi do 120 km. A v Evropskem parlamentu tega dejstva ne upoštevajo.
Image caption:
Priljubljeni brennerski prelaz – obvozne poti so za številne tovornjake finančno ugodnejše. (c) Martin Putz

Kot izhaja iz omenjene tirolske raziskave, vsako leto več kot 880.000 tovornih vozil pri prečkanju Alp čez Brennerski prelaz izbere obvozne poti. To velja za približno tretjino voženj tovornjakov na brennerski avtocesti. Za številne prevoznike se tako izplača obvoz 60 ali več kilometrov, pri vsaki peti vožnji celo več kot 120 kilometrov. Razlog za to je razmeroma poceni cestnina in nižji stroški goriva zaradi davčne ugodnosti, ki v Avstriji velja za dizelsko gorivo. Glede na podatke, ki jih prinaša raziskava, so razmere na drugih alpskih prelazih ugodnejše in tako se čez dražji Gotthardski prelaz v Švici približno 97 odstotkov tovornjakov odloči za tranzit po najboljši poti.

EU želi z osnutkom nove ureditve cestnin (direktiva o cestnih pristojbinah, direktiva o evrovinjeti) uvesti cestnino na podlagi prevoženih kilometrov, obenem pa je močno omejila možnosti za zvišanje cestnin. Tirolska bi v tem primeru potrebovala soglasje sosednjih držav Nemčije in Italije, ki pa sta zaradi vpliva težkega tovornega prometa manj prizadeti ali pa tega vpliva sploh ne občutita. To bi praktično onemogočilo zvišanje cestnin, čemur pa je CIPRA že nasprotovala. Tirolska se je zoper novo ureditev sicer pritožila, a sredi januarja 2021 je Evropski odbor za promet njeno zahtevo in zahtevo CIPRE zavrnil.

Predvideno je tudi občutno znižanje cestnin za vsa tovorna vozila, ki bodo v prihodnje vozila na vodikov ali električni pogon. Kaspar Schuler, direktor CIPRE International, pri tem ostaja kritičen: »Novi predpisi ne upoštevajo posledic onesnaževanja z delci kakor tudi ne emisij hrupa v alpskih dolinah, zato z njimi tudi v prihodnje ne bo mogoče doseči preusmeritve prometa težkih tovornih vozil na železnico – obstaja celo nevarnost, da bo brennerski bazni predor postal zgrešena investicija.« Februarja bo Evropski parlament dokončno glasoval o novi ureditvi zaračunavanja cestnin (direktiva o evrovinjeti), zato bo CIPRA vse poslance že vnaprej pozvala k upoštevanju nujno potrebnih popravkov.

 

Viri in nadaljnje informacije:

www.tirol.gv.at/presse/meldungen/meldung/lh-platter-und-lhstvin-felipe-ein-drittel-der-brenner-lkw-haette-kuerzere-routenalternative-1/ (de), www.sn.at/wirtschaft/oesterreich/ein-drittel-der-brenner-lkw-nehmen-weite-umwege-in-kauf-115558120 (de), tirol.orf.at/stories/3138658/ (de)